کتاب الکترونیک چیست؟
امیر رفاهی

امیر رفاهی

کتاب الکترونیک چیست؟ مزایا و معایب کتاب الکترونیک

متاسفانه یا خوشبختانه، در عصری زندگی می کنیم که هر روز بیشتر به سمت الکترونیک و آنلاین شدن همه چیز گام بر میداریم، در این بین کتاب ها نیز از این قاعده مستثنی نماندند و نتوانستند در برابر این تحول مقاومت کنند. البته که هنوز کتب چاپی جایگاه و طرفداران پروپا قرص خود را دارند و کتاب الکترونیک هنوز راه طولانی ای در پیش دارد. در این مقاله از یومن به طور کامل به این میپردازیم که کتاب الکترونیک چیست و چه مزایا و معایبی دارد. تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

کتاب الکترونیک چیست؟

بیایید قبل از اینکه به مزایا و معایب کتاب های الکترونیکی بپردازیم به طور خلاصه به پرسش «کتاب الکترونیک چیست» پاسخ دهیم.

به طور خلاصه کتاب الکترونیک کتاب هایی هستند که به صورت پرونده های دیجیتال تولید و خوانده میشود در واقع کتابهایی که در یک نمایشگر و دیوایس مانند کتابخوان، موبایل ، لپتاپ و… خوانده شود کتاب الکترونیکی می گویند.

فرمت های مختلفی برای کتاب های الکترونیک وجود دارد از جمله فرمت های رایج می توان به ای پاب (EPUB) و پی دی اف (PDF) و حتی فرمت های دیگر مانند Word و HTML و… اشاره کرد.

معایب کتاب الکترونیک

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد کتاب الکترونیک گسترش زیادی در کشور های خارجی داشته و حالا در ایران نیز جایگاهی برای خود دست و پا کرده است. اما هنوز افراد زیادی هستند که دلشان بو و حس کتاب را میخواهد، میخواهند آن را با دست ورق بزنند و کتاب الکترونیک نمی تواند دل آنها را بدست بیاورد. خود من جزوی از این گروه هستم. حال میخواهیم به معایب کتب الکترونیک بپردازیم.

آسیب شدید به چشم ها

"مزایا

همه ما مجبوریم برای کارهای روزمره و حتی شغل خود ساعت ها با موبایل ها و کامپیوتر های خود سر و کله بزنیم و برای بدست آوردن هر اطلاعاتی ، هر ارتباطی و هر بازی و تفریحی به آنها مراجعه کنیم.

در گذشته (همین چند سال پیش) کتاب ها برای وقتی بود که میخواستیم از این دستگاه ها جدا شویم و کمی به چشمان و مغز خود استراحت دهیم، کتاب را در دست بگیریم و در دنیای آن غرق شویم ، اما حالا بعضی از افراد کتاب خوانی را هم مضرر کردند و با خواندن کتاب الکترونیک به شدت به چشمان و سلامتی بدن خود آسیب می زنند .

لااقل به نظر من ارزشش را ندارد که به سمت این نوع کتاب ها برویم به جای دوری از این دستگاه ها به آن ها نزدیک شویم به سلامت خود آسیب برسانیم.

کتاب الکترونیک حس و حال کتاب را ندارد

اگر از یک عشق کتاب بپرسید که چرا انقدر شیفته کتاب است او حتما به شما پاسخ میدهد که وقتی کتاب هارا میبیند ، آرامش میگیرد دوست دارد کتاب هارا لمس کند و بوی کتاب را استشمام کند. به شخصه دوست دارم کتاب را با دستان خودم ورق بزنم ، اگر خواستم کتابم را به دیگران قرض دهم و در آخر کتابخانه ای نقلی در گوشه خانه ام داشته باشم اما تمام این حس ها با کتاب الکترونیک از بین می رود. این نوع از کتاب حس و حال کتاب های کاغذی و چاپی را به ما منتقل نمی کنند.

خستگی حین خواندن

وقتی شما مدت زمان نسبتا زیادی در حال مطالعه یک کتاب الکترونیک هستید کم کم از آن خسته می شوید و میل خود را از ادامه مطالعه از دست می دهید. دلیلش هم واضح است ، چون این دیوایس ها باعث خستگی چشم ها و بدن میشود و بدن از آن کلافه میشود. شاید نگاه کردن یک ویدیو یا چند عکس یا حتی مقاله ای در گوگل شما را خسته نکند اما قطعا خواندن یک رمان یا کتاب چند صد صفحه ای شما را کلافه و زده می کند.

برای همه نوع کتاب مناسب نیستند

کتاب های اکترونیکی با تمام عیوب خود بازهم برای بسیاری از کتاب ها قابل استفاده هستند ولی انواعی از کتب هستند که خواندن آنها به این روش واقعا مناسب نیست، فرض کنید شما میخواهید کتاب تستی برای کنکور مطالعه کنید ، یا کتابی درسی ، و یا حتی کتابی دارید که باید پرسشنامه های آن را پر کنید (در معرفی کتاب اثر مرکب به این نکته اشاره کردیم) و یا زیر آن خط بکشید و نکاتی را یادداشت کنید.

در حالی که سایت ها و اپلیکیشن های ارائه کتاب الکترونیک پیشرفت های خوبی داشته اند اما هنوز کتاب ها کاغذی بسیار آسوده ترند.

 

مزایای کتاب الکترونیک

قطعا کتاب الکترونیک مزایایی دارد که توانسته طرفداران خود را جذب کند و به گسترش خود در سطح جهان نزدیک تر شود. بیایید دلایل این محبوبیت را با هم مقایسه کنیم.

قیمت ارزان تر

یک کتاب علاوه بر هزینه ای که به خاطر محتوا میپردازید دارای هزینه هایی از قبیل چاپ، کاغذ، درصد پخش و کتابفروشی است که در کتاب های الکترونیک تمام این هزینه ها حذف می شود.پس واضج است که شما برای این سبک کتاب هزینه کمتری را تقبل می کنید. با این حال در خیلی از سایت و اپ های فروش این نوع کتاب در ایران ما تفاوت قیمت محسوسی را با نسخه چاپی حس نمی کنیم و قیمت فقط کمی پایینتر آماده است . یکی از دلایل این امر شاید سو استفاده اپ های مطرح در این حوزه باشد.

همچنین در ایران بار ها مشاهده کردیم که با افزایش قیمت کاغذ و یا چاپ ، قیمت کتاب ها الکترونیکی هم پا به افزایش گذاشتند و این امر توجیح خاصی را دنبال نمی کند.

همیشه در دسترس

شاید مهمترین دلیل فراگیری و محبوبیت کتاب الکترونیک در سطح جهان، همین مزیت یعنی همیشه در درسترس بودن آن است. کتاب های الکترونیکی مانند کتاب های کاغذی فضا را اشغال نمی کنند و محدودیت خاصی در استفاده ندارند. فرقی نمی کند که شب باشد یا روز ، در مترو نشسته باشید یا روی مبل خانه خود لم داده باشید . کافی است موبایل ،کتابخوان و یا هر وسیله دیگری که با آن مطالعه می کنید را روشن کنید و شروع به مطالعه کنید.

اما یک مسئله که بهتر است به آن اشاره کنم این است که در تمامی پلتفرم های فروش کتاب الکترونیک در ایران شما فایل کتاب را دریافت نخواهید کرد بلکه تنها امکان خواندن این کتاب را در اپلیکیشن و یا سایت ارائه کننده دارید که این نکته کمی از مزیت قابل دسترس بودن این نوع کتاب می کاهد.

جمع بندی و سخن آخر

در این مقاله از یومن به پرسش کتاب الکترونیک چیست پاسخ دادیم، هر کدام از مزایا و معایب این نوع کتاب را بررسی کردیم و انتخاب نهایی میان کتاب های چاپی و کتاب های الکترونیکی را برعهده شما گذاشتیم.

اشاره کردیم که کتاب های الکترونیک به شدت به چشمان ما آسیب می رسانند، حس و حال کتاب های کاغذی را ندارند، مارا خسته می کنند و برای همه نوع کتاب مناسب نیستند و محدودیت هایی دارند. اما در عوض هزینه کمتری برای آنها می پردازیم و دسترسی آسانتری دارند.

در آخر خوشحال میشویم نظراتتون رو با ما به اشتراک بگزارید. شما کدام را ترجیح میدهید؟ کتاب چاپی یا الکترونیک؟

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.