کتاب تختخوابت را مرتب کن
امیر رفاهی

امیر رفاهی

معرفی کتاب تختخوابت را مرتب کن

کتاب «تختخوابت را مرتب کن» به انگلیسی «Make your bed» نام کتابی به قلم دریا سالار ویلیام اچ. مک ریون است که در سال 2017 در آمریکا انتشار یافت. این کتاب توانست حزو پرفروش ترین کتاب های نیویورک تایمز در آن سال باشد.

تختخوابت را مرتب کن شامل ده درس کوتاه است که توسط این بازنشته نیروی دریایی آمریکا تعریف می شود. ده درسی کوچکی که به گفته نویسنده می تواند زندگی شما و حتی جهان را تغییر دهد.

درس ها و خلاصه کتاب تختخوابت را مرتب کن

همانطور که بیان شد، ویلیام اچ. مک ریون بزرگترین درس ها و خاطرات زندگی خودش در 37 سال خدمت در یگان ویژه نیروی دریایی را به طور خلاصه در این کتاب بیان کرده است و همین نکته واقعی بودن را به کتاب اعطا کرده است. در ادامه نگاهی به فصل های کتاب می اندازیم.

فصل یک : کار امروز  را به فردا مگذار

اگر می خواهی جهان را تغییر دهی از تختخوابت شروع کن

هیچ چیز نمی تواند جایگزین قدرت و آرامش ایمان یک فرد شود . اما گاهی یک عمل بسیار ساده ای مثل مرتب کردن تختخوابتان می تواند نیروی انگیزشی لازم برای شروع بهتر روز را در شما ایجاد کند و  پایان خوش و پر حاصلی را برایتان فراهم کند.

فصل دو : تو به تنهایی از عهده اش برنمی آیی

کسی رو پیدا کن تا برای پارو زدن بهت کمک کنه

لازم است که همه ما گروهی از افراد خوب و درست را برای رسیدن به مقصد زندگی در کنار خود داشته باشیم . شما به تنهایی از پس پارو زدن بر نمیایید  کسی را پیدا کنید تا زندگی خود را با آن تقسیم کنید. تا آنجا که می توانید دوست پیدا کنید و هرگز فراموش نکنید که موفقیت شما در گرو دیگران است.

فصل سه : تنها چیزی که مهمه وسعت قلب شماست

دیگران رو با توجه به وسعت قلبشون بسنج

تامی نوریس آخرین تفنگداری بود که به خاطر جنگ ویتنام مدال افتخار گرفته این مرد لاغر با مویی کوتاه ناوبان یکم تامی نوریس بود ، او در جنگ ویتنام چند شب به خطوط دشمن نفوذ کرد تا دو خلبان سقوط کرده را نجات دهد.

افسران ارشد می گفتند که تامی خیلی قد کوتاه و بسیار لاغر است و قدرت لازم برای انجام تمرینات را ندارد. اما او به تمامی آنها ثابت کرد که اشتباه می کنند و بار دیگر نشان داد که اندازه قد و تجهیزات مهم نیست، بلکه وسعت قلب و میزان همت اهمیت دارد.

فصل چهار : زندگی عادلانه نیست- به مسیرت ادامه بده!

کلوچه شکری نباش و به حرکت رو به جلو ادامه بده.

گاهی اوقات مهم نیست که شما چقدر تلاش می کنید ، چه مقدار خوب هستید، زیرا همچنان به عنوان یک کلوچه شکری به انتهای داستان می رسید. شکایت نکنید. این مسئله را به بخت بد خود ربط ندهید. بایستید، به آینده نگاه کنید و به جلو پیش بروید!

فصل پنج : شکست باعث قوی تر شدن شما میشه.

اگه میخوای دنیارو تغییر بدی از سیرک نترس

مک ربون در کتاب تختخوابت را مرتب کن می گوید : پی بردم که شکست های قبلی باعث قدرتمندی من شده اند و به من آموختند که هیچ کسی از خطا مصون نیست. رهبران واقعی باید از شکست هایشان درس بگیرند، از درس ها برای انگیزه دهی به دیگران استفاده کنند و از تلاش و گرفتن تصمیمات مشکل نترسند.

فصل شش : باید جسارت زیادی داشته باشی

با موانع شاخ به شاخ شو

زندگی یک جدال است و همواره زمینه های شکست وجود دارد ولی کسانی که با ترس از شکست ، سختی یا دردسر زندگی میکنند، هرگز به ظرفیت های واقعی خود دست نمی یابند.بدون غلبه بر محدودیت ها، بدون سر خوردن با سر به سمت موانع، بدون نشان دادن جسارت زیاد ، هرگز نمی فهمید که واقعا چه چیزی در زندگیان امکان پذیر است.

فصل هفت : در برابر زورگو ها بایست

در برابر کوسه ها کوتاه نیا

زورگو ها مثل کوسه ها هستند که ترس را در آب بو می کشند، آنها ضفیف بودن قربانیشان را بررسی می کنند، اگر شجاعت روبه رو شدن با این وضعیت را نداشته باشید به شما حمله می کنند. در زندگی برای رسیدن به اهدافتان باید انسان شجاعی باشید. در همه ما شجاعت وجود دارد، اگر عمق وجودتان را بکاوید، انبوهی از شجاعت را خواهید یافت.

فصل هشت : در موقعیت درست قرار بگیرید

بهترین خودت در تاریک ترین لحظات باش

در برهه ای از زندگی ، همگی با تاریکی روبه رو میشویم، این موقع چیزی روحیه شما را خورد می کند و به تفکر در مورد زندگی وا می دارد، در آن لحظه تاریک و سرد، به درون خود رجوع کنید و بهترین خود باشید.

فصل نه : به دیگران امید بدهید

وقتی تا خرخره در گل فرو رفتی آواز بخوان.

امید قدرتمند ترین نیرو در گیتی ست . با امید می توانیم ملت ها را به سوی تعالی سوق دهیم. با امید می توانیم تسلای خاطر دردکشیده ها باشیم. با امید می توان درد ضایعات تحمل ناپذیر را آسان ساخت . گاهی اوقات تنها به یک نفر برای تغییر نیاز است.

فصل ده : هرگز تسلیم نشو

هیچ وقت هیچ وقت زنگ رو به صدا در نیار.

از میان درس هایی که در دوره آموزشی یگان ویژه یاد گرفتم این مهمترین بود : «هرگز تسلیم نشو». این جمله چندان پیچیده بنظر نمی رسد. اما زندگی همواره شما را در موقیت هایی قرار می دهد که تصور می شود اجتناب از آنها راحتر از دنبال کردنشان است. جایی که انقدر مسائل روی هم انباشته شده اند که در ظاهر کناره گیری امری منطقی بنظر می رسد. من در دوران حرفه ای خودم همواره از زنان و مردانی که تن به تسلیم ندادند الهام گرفتم، افرادی که برای تاسف خوردن زاده نشده بودند.

ویلیام مک ریون کیست؟

ویلیام مک ریون نویسنده تختخوابت را مرتب کن

ویلیام مک ریون نویسنده تختخوابت را مرتب کن

ویلیام هری مک ریون ، نویسنده کتاب «تختخوابت را مرتب کن» ، دریاسالار چهار ستاره نیروی دریایی آمریکا است که اوت 2014 ، بعد از 37 سال خدمت بازنشست شد. او از سال 2011  تا 2014 به عنوان نهمین فرمانده ستاد عملیات ویژه آمریکا خدمت کرد. و از سال 2015 تا 2018 ریاست سامانه دانشگاه تگزاس را بر عهده داشت. مک ریون در سال 1977 فارغ التحصیل رشته روزنامه نگاری از دانشگاه تگزاس شد.

جمع بندی و سخن آخر

«تختخوابت را مرتب کن» نام کتابی کوتاه نوشته ویلیام مک ریون است که شامل ده فصل است، در هر فصل آن یک عمل و درس کوتاه همراه با خاطرات این دریاسالار آمده است که به گفته او این درس ها میتواند زندگی شما و حتی دنیا را تغییر دهد.

در این مقاله از یومن نگاهی به فصل ها و خلاصه کتاب تختخواب را مرتب کن انداختیم و به طور مختصر نویسنده آنرا معرفی کردیم ، در آخر باید اضافه کنم خواندن این کتاب به همگی افراد توصیه میشود و میتواند آغاز کننده تغیراتی در زندگی شما باشد.

باعث افتخار است اگر نظرات خودتون رو در مورد این کتاب و مقاله یومن ، در بخش کامنت با ما به اشتراک بگزارید. 

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.