تصویر شاخص مزرعه حیوانات
امیر رفاهی

امیر رفاهی

معرفی کتاب قلعه حیوانات اثر جورج ارول

مزرعه حیوانات (Animal Farm :عنوان اصلی) که در ایران بیشر با نام قلعه حیوانات شناخته می شود رمانی کوتاه اثر رمان نویس به نام انگلیسی،جورج ارول است.

داستان کتاب به گروهی از حیوانات مزرعه می پردازد که در یک اقدام انقلابی و آرمان گرایانه میخواهند صاحب مزرعه خود،آقا جونز را از مزرعه بیرون انداخته و خودشان اداره مزرعه را به دست بگیرند و از این رو برابری و رفاه را برای حیوانات به وجود بیاوردند.

جورج ارول کتاب خود را به صورت نمادین نوشته است و هر کدام از شخصیت ها و رفتار ها به گونه ای نماد کسی یا چیزی هستند. و واضح است که کتاب هم نماد انقلاب کارگری و سرنوشت آن بر ضد نظام سرمایه‌داری است.

قلعه حیوانات در سال 1945 انتشار یافت اما در اواخر دهه 50 میلادی به شهرت رسید.

ما در این مقاله از یومن می خواهیم به معرفی کتاب مزرعه حیوانات، نماد ها و مفاهیم، بهترین ترجمه کتاب و … بپردازیم. پس اگر میخواهید این شاهکار ادبی قرن بیستم را بیشتر بشناسید تا آخر این مقاله همراه ما باشید…

خلاصه کتاب

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد «قلعه حیوانات» داستانی است در باب حیواناتی در مزرعه که میخواهند صاحبشان آقای جونز که یک دائم الخمره است و به حقوق حیوانات اهمیت نمی دهد را از مزرعه فراری داده و خودشان بتوانند مزرعه را اداره کنند. از این رو بتوانند بعد از فراری دادن جونز برابری و آزادی و رفاه و … را برای خودشان مهیا کنند.

پس از پیروزی در این اقدام آرمان گرایانه، خوک ها که دارای هوش بالاتری از سایر حیوانات هستند رهبریت حیوانات را بر عهده میگیرند و قوانین و مقرراتی را وضع میکنند.

اما انگار این انقلاب آنطور که باید هم برابری و رفاه را افزایش نمی دهد و قوانین نیز مثل روز اول باقی نمی مانند بلکه تحریف و یا حذف می شوند.

درست است که این شاهکار ادبی با نماد ها و شخصیت هایش در حال وصف و انتقاد انقلاب کارگری بر ضد نظام سرمایه‌داری است ولی میشود آن را در انقلابات دیگر نیز مشاهده کرد.شاید همینجا در ایرانمان.

شخصیت ها و نماد های قلعه حیوانات

معرفی کتاب مزرعه حیوانات

عکس تزئینی مقاله معرفی کتاب مزرعه حیوانات

گوسفندان: در واقع گوسفندان نماد انبوهی از انسان های احمق و دنباله رو هستند که بدون تفکر از رهبرانشان دفاع می کنند و شعار های پوچ و بیهوده می دهند و در نتیجه به مقبولیت آن رهبر کمک می کنند.

باکسر: باکسر که اسبی زحمتکش است نماد طبقه کارگری است و همیشه در برابر مشکلات اظهار دارد که: «من بیشتر کار خواهم کرد.»

بنجامین: الاغ پیر قلعه بعد از انقلاب کوچکترین تغییری نکرده بود. کارش را با همان سر سختی و کُندی دوران جونز انجام می‌داد، نه از زیر بار کار شانه خالی می‌کرد و نه کاری داوطلبانه انجام می‌داد. هیچگاه دربارهٔ انقلاب و نتایج آن اظهار نظر نمی‌کرد و وقتی از او می‌پرسیدند: مگر خوشحال‌تر از زمان جونز نیست، فقط می‌گفت: خرها عمر دراز دارند. هیچ‌کدام شما تا حال خر مرده ندیده‌اید. و دیگران ناچار خود را به همین جواب معماآمیز قانع می‌ساختند. او متوجه اتفاقات اطرافش بود ولی هیچ عملی انجام نمی‌داد.

ناپلئون: ناپلئون در مزرعه حیوانات نماد ژوزف استالین و رهبران فاسد انقلاب کمونیستی است.

اسنوبال: نماد لئون تروتسکی، رهبرانی که قربانی انقلاب شدند.

آقای جونز:  جونز، مالک مزرعه، نمادی از تزار ها است که با بی مبالاتی هایش باعث شورش حیوانات میشود.

موزِز: کلاغ پیری است که نماد روحانیون را دارد که با وعده های زندگی پس از مرگ و بهشت و جهنم باعث می شود که حیوانات سختی ها و رنج ها را تحمل کنند. و بر علیه ظلم سکوت کنند.

میجِر پیر: میچر پیر نماد نظریه پردازان جنبش کمونیستی از جمله لنین است. در کتاب قلعه حیوانات او است که برای حیوانات سخنرانی می کند و آنها را بر علیه انسان ها متحد می سازد.

جملات به یاد ماندنی کتاب

بی شک معروف ترین جمله کتاب «همه حیوانات باهم برابرند، اما بعضی برابرترند» است که وقتی از «هقت فرمان» شش فرمان آن از روی دیوار پاک شده و جمله هفتم هم به این صورت تغییر می کند.

جملات به یاد ماندنی دیگر:

 • همیشه خوک‌ها تصمیم می‌گرفتند، سایر حیوانات هرگز نمی‌توانستند تصمیمی اتخاذ کنند ولی رأی دادن را یادگرفته بودند.

 

 • آن سال حیوانات با تلاشی مضاعف حتی از سال گذشته هم بیشتر کار کردند . بعضی روزها به نظر حیوانات می رسید که در مقایسه با زمان جونز ، هم ساعات بیشتری کار کرده اند و هم بهتر تغذیه نشده اند .
  صبح های یکشنبه سکوئیلر از روی قطعه کاغذ درازی که با یکی از پاهای جلویش نگاه میداشت ، برای آنان می خواند که تولید مواد مختلف غذایی دویست درصد ، سیصد درصد ، و حتی پانصد درصد افزایش یافته است .
  حیوانات دلیلی نمی دیدند که گفته های او را باور نکنند ، مخصوصاً که آنها دیگر به طور روشن شرایط زندگی قبل از انقلاب را به خاطر نداشتند.

 

 • دراین مزرعه زاغی بود که رابطه خوبی با آقای جونز داشت.،او برای حیوانات مزرعه از دنیایی دیگر حرف می زد.
  می گفت ما حیوانات وقتی بمیریم به سرزمین «شیر وعسل» می رویم. آنجا دیگر نیازی به کار کردن نیست.می گفت سرزمین شیر و عسل آن بالاهاس، بالای ابرها!حتی ادعا می کرد در یکی ازپروازهایش آنجا را به چشم خود دیده !
  بسیاری از حیوانات مزرعه حرف اورا باور می کردند و سختی هارا تحمل میکردند.

 

 • «‫حیوانات بیرون از ساختمان از خوک به انسان٬از انسان به خوک و دوباره از خوک به انسان چشم دوختند؛ ولی دیگر نمی‌توانستند تشخیص دهند که کدام به کدام است!»

 

قوانین مزرعه حیوانات

بعد از پیروزی حیوانات بر روی دیوار هفت قانون نوشته میشود که به آن «هفت فرمان» می گویند و گفته می شود که همه حیوانات مزرعه باید آن را رعایت کنند.

هفت قانون نوشته شده بر روی دیوار اینها هستند:

 1. همه آن‌ها که روی دوپا راه می‌روند دشمن هستند.
 2. همه آن‌ها که چهارپا یا بالدار هستند، دوستند.
 3. هیچ حیوانی حق پوشیدن لباس را ندارد.
 4. هیچ حیوانی حق خوابیدن در تخت را ندارد.
 5. هیچ حیوانی حق نوشیدن الکل را ندارد.
 6. هیچ حیوانی حق کشتن حیوان دیگری را ندارد.
 7. همه حیوانات با هم برابرند.

 

کتاب قلعه حیوانات

معرفی کتاب قلعه حیوانات

بهترین ترجمه مزرعه حیوانات

مزرعه حیوانات در ایران توسط افراد و انتشارات زیادی منتشر شده است و فروشی نسبتا خوبی را نیز کسب کرده است.

از اولین (اگر دچار اشتباه نشده باشم سه سال بعد از انتشار نسخه اصلی ترجمه شده است) و بهترین این ترجمه ها می توان به ترجمه «امیر امیر شاهی» اشاره کرد.که با نام «قلعه حیوانات» منتشر شد.

این کتاب توسط مترجمان خوب دیگری نیز ترجمه شده است، چند تن از این افراد:

«حمیدرضا بلوچ» ، «محمدرضا صامتی» ، «حسین ستوده» ، «امید خواجه محمودآبادی» ، «مرجان غیبی» ، «احمدرضا کسایی‌پور» و «عباس زارعی»

جورج ارول کیست

اریک آرتور بلر که با نام مستعار جُرج اوروِل شناخته می شود یک داستان‌نویس، روزنامه‌نگار، منتقدِ ادبی و شاعرِ انگلیسی بود. که در سال 1903 جشم به جهان گشود و در سال 1950 (46 سالگی) از دنیا رفت.

جورج ارول بیشتر به خاطر دو رمان پر فروشش با نام های «مزرعه حیوانات» و «1984» شناخته می شود. جالب است بدانید که هیچ دو کتابی از یک نویسنده، به اندازه مجموع فروش «مزرعه حیوانات» و «1984» در قرن بیستم فروش نداشته اند.

همچنین وی به علت نقد های فراوانی که بر کتاب ها انجام میداد از بهترین وقایع نگاران فرهنگ و ادب زبان انگلیسی قرن بیستم است.

زندگی کردن در محیط طبقاتی هندوستان و انگلیس نگاه ویژه به او در برابر موضوع فقر داد; پدیده ای که عنصر و چاشنی اصلی قلم و نوشته های او است. اورول همجنین یک سیگاری قهار بود به طوری که با وجود وضعیت وخیم ریه هایش در هر شرایطی در حال سیگار کشیدن بود. و به چای هم علاقه ویژه ای داشته به طوری که در مقاله ای با نام «چگونه یک چایِ عالی درست کنیم» به این موضوع می پردازد.

آنطور که گفته شده است جورج ارول پس از گذشت هفت ماه از انتشار کتاب 1984 (بیستم ژانویه 1950) بر اثر بیماری سل از دنیا می رود.

برای جمع آوری زندگی نامه ارول از ویکی پدیا کمک گرفته شده است.

سخن آخر

«قلعه حیوانات» شاهکاری ادبی از جورج ارول است که با نثری ساده نوشته شده ولی پیام و روایت بزرگی دارد. داستان کتاب پیرامون مزرعه است که در آن حیوانات می خواهند در حرکتی انقلابی، رئیس مزرعه را بیرون کرده و خودشان اداره مزرعه را به دست بگیرند. قصه آنقدر ساده و مفهومی است که خیلی زود به دل انسان راه باز میکند.

به شخصه این کتاب را بسیار دوست دارم و به همه عزیزان خواندن این کتاب را توصیه می کنم. اگر هم شما این کتاب را مطالعه کردید بسیار خرسند می شویم که نظر خود را در بخش دیدگاه بیان کنید.

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.