پرفروش ترین کتاب های جهان
امیر رفاهی

امیر رفاهی

پرفروش ترین کتاب های جهان

در این مقاله از یومن به معرفی پرفروش ترین کتاب های جهان در تمامی ادوار تاریخ خواهیم پرداخت، شایان ذکر است که لیست ، تخمینی از تعداد نسخه فروش از تیراژ کتاب است و همچنین بر سر آمار اختلاف نظر های فراوانی وجود دارد ، این اختلاف نظر و تخمین گاهی به چندین میلیون نسخه تفاوت میرسد.

اما پرداختن به چراییِ پرفروش شدن یک کتاب، مسئله ای است که در این مقاله نمی گنجد و در ادامه بیشتر به معرفی مختصر کتاب های پرفروش جهان خواهیم پرداخت. اما قطعا قلم نویسنده ، موضوع جذاب و عامه پسندیِ اثر، تاثیر بسزایی در این عامل دارد. البته فروش ، فروش می آورد ، به این معنی که بسیاری از افراد به علت فروش بالای یک کتاب به سمت خرید آن میروند و این عامل خود به فروش بیشتر اثر کمک خواهد کرد.

همچنین باید اضافه کرد که کتاب هایی از قبیل کتاب های دینی ، سیاسی و یا کمک آموزشی ، جایی در لیست زیر ندارند و دلیل آن نیز نبودن منابع معتبر در این رابطه و غیر ممکن بودن تخمین تعداد فروش آنها است. به طور مثال کتاب هایی مانند انجیل و یا قرآن، توسط انتشارات و افراد بسیار چاپ و به صورت وسیعی پخش شده است و نیز بسیاری از آنها به رایگان به افراد داده شده است. پس با وجود واضح بودن تیراژ بالای برخی کتاب ها ،در لیست زیر جا ندارند.

1_دن کیشوت (500 میلیون نسخه)

«دن کیشوت» نام رمانی اسپانیایی نوشته «میگِل سِروانتِس ساآوِدرا» است که در سال 1605 منتشر شده است. دن کیشوت از قدیمی ترین رمانهای نوشته شده به زبان های نوین اروپایی است و از نظر بسیاری از افراد بهترین رمان اسپانیایی زبان تاریخ به حساب می آید.

بخش اول این کتاب در زندان نوشته شده است. داستان کتاب در مورد فردی به نام دُن کیشوت است که دچار توهم است و وقت خود را با خواندن آثار ممنوعه میگذراند ، در زمان روایت این داستان خواندن و نوشتن در مورد شوالیه ها ممنوع بوده است و شخصیت اصلی داستان نیز در توهمش خود را یک شوالیه میبیند.

این رمان به علت نحوه نگارش بسیار با اهمیت است و زمان نوشته شدن آن نیز به اهمیت آن افزوده است.شاید تاکنون هیچ کتابی به اندازه دن کیشوت مورد علاقه و پسند تمامی ملل و افراد نبوده است. این کتاب تمامی محدودیت های جغرافیایی ، نژادی و  اجتماعی را درهم شکسته است و به یک اثر جهانی بدل شده است و شاید به همین علت به صدر پرفروش ترین کتاب های تاریخ رسیده است.

2_شازده کوچولو (150 میلیون نسخه)

شازده کوچولو

شازده کوچولو

«شازده کوچولو» کتابی فرانسوی نوشته «آنتوان دوست اگزوپری» است که در سال 1943 منتشر شده است، این کتاب به بیش از 300 زبان دنیا ترجمه شده است و از این لحاظ بعد از انجیل رکورد دار است. این کتاب همچنین خوانده شده ترین و ترجمه شده ترین کتاب فرانسوی زبان تاریخ است.

این رمان فوق العاده ، داستان پسرکی است که از سیارکی با نام ب 612 آمده و با خلبانی که در صحرا سقوط کرده است ملاقات میکند، شازده کوچولو از آن دست کتاب هایی است که به سرعت دل شما را می رباید و شمارا مجذوب خود خواهد کرد.

پیش تر در مقاله ای به صورت کامل به معرفی کتاب شازده کوچولو پرداخته ایم ، توصیه می کنم حتما این مقاله را مطالعه فرمایید.

معرفی کتاب شازده کوچولو

3_داستان دو شهر

«داستان دو شهر» (A tale of two cities) رمانی به قلم نویسنده مشهور انگلیسی، چارلز دیکنز است که در سال 1859 منتشر شده است. داستان این رمان در دو شهر لندن و پاریس و در قبل و هنگام انقلاب فرانسه به وقوع می پیوندد.

داستان دو شهر که یکی از مشهور ترین رمان های ادبیات جهان به حساب میاید، آخرین کتاب نوشته شده توسط چالز دیکنز، رمان نویس برجسته انگلیسی عصر ویکتوریایی است. این کتاب مانند دیگر آثار دیکنز جایی برای تعریف بیشتر باقی نمی گذارد و کتاب خود گویای همه چیز هست.

در مورد فروش این کتاب اعداد و ارقام متغیری وجود دارد و در بعضی منابع فروش آن را چیزی فراتر از 200 میلیون نسخه تخمین زده اند، اما چیزی که روشن است فروش بسیار بالای این رمان است که باعث می شود بی تردید در لیست پرفروش ترین کتاب های جهان جای بگیرد.

4_مجموعه هری پاتر (500 میلیون نسخه)

مجموعه هری پاتر

مجموعه هری پاتر

حتما تاکنون نام کتاب های «هری پاتر» را شنیده اید و شاید حتی از طرافداران پروپاقرص آن باشید. مجموعه هری پاتر شامل هفت جلد رمان است که توسط نویسنده بریتانیایی «جی.کی. رولینگ» نوشته شده است. هری پاتر به سرعت به فروش و محبوبیت باورنکردنی رسید و طرفداران بسیاری در سراسر جهان پیدا کرد. این مجموعه در بسیاری از جهات در فروش ، رکوردار است.

هفت کتاب هری پاتر به ترتیب شامل عناوین زیر است:

  • سنگ جادو (۱۹۹۷)
  • تالار اسرار (۱۹۹۸)
  • زندانی آزکابان (۱۹۹۹)
  • جام آتش (۲۰۰۰)
  • هری پاتر و محفل ققنوس (۲۰۰۳)
  • شاهزاده دورگه (۲۰۰۵)
  • یادگاران مرگ (۲۰۰۷)

این مجموعه شامل چندین ژانر از جمله فانتزی ، ماجراجویی ، هیجان انگیز ، راز آلود ، عاشقانه و … است. بعد از فروش بسیار موفق کتاب ، شرکت برادران وارنر هشت فیلم سینمایی از روی این مجموعه با بازی (دنیل رادکلیف در نقش هری پاتر ، اما واتسون در نقش هرماینی گرنجر و روپرت گرینت در نقش رون ویزلی) ساختند و این مجموعه نیز به فروش فوق العاده ای در باکس آفیس دست پیدا کرد و به این ترتیب مجموعه کتاب های هری پاتر به پرفروش ترین مجموعه کتاب جهان و مجموعه فیلم های هری پاتر به پرفروش ترین مجموعه فیلم تمام ادوار بدل شدند.

5_بیاندیشید و ثروتمند شوید (100 میلیون نسخه)

«Think and Grow Rich» که با عنوان «بیاندیشید و ثروتمند شوید» ترجمه شده است، کتابی نوشته ناپلئون هیل است که در سال 1937 (پیش از جنگ جهانی دوم و در اوج دوران رکود بزرگ) منتشر شده و یکی از پرفروش ترین کتاب های جهان به حساب می آید به طوری که تا پایان زندگی هیل 20 میلیون نسخه و تا سال 2016، صد میلیون نسخه از این کتاب به فروش رفته است.

این کتاب در سبک رشد فردی و بهبود وضعیت مالی نوشته شده است و نویسنده مدعی شده است که با فراگیری این کتاب به هر چه فکرش را بکنید دست پیدا میکنید.

6_مجموعه ارباب حلقه ها (150 میلیون نسخه)

ارباب حلقه ها

ارباب حلقه ها

«ارباب حلقه ها» یا «The Lord of the Rings» رمانی شامل سبک های خیال پردازی-حماسی،فانتزی، ماجراجویی و … است که به دست «جی.آر.آر. تالکین» خلق شده است. این رمان ادامه کتاب «هابیت» است و طی مدت زمان 12 سال (از 1937 تا 1949) نگاشته شده است.

رمان ارباب حلقه ها که به صورت یک سه گانه با عناوین «یاران حلقه،  دو برج و  بازگشت پادشاه» شناخته میشود ، ارباب حلقه ها از مشهور ترین ، بهترین و تاثیر گذار ترین رمان های قرن 21 به شمار میرود، تالکین در این رمان به طور کامل و دقیق یک دنیای خیالی با شخصیت ها، نژاد ها ، سرزمین ها و با تمامی نکات ریز و درشت را خلق کرده و همین نکته این اثر را به چیزی فراتر از یک رمان بدل کرده است.

اقباس های بسیاری از این رمان صورت گرفته که بهترین و معروفترین آن ، فیلم سه گانه ارباب حلقه ها به کارگردانی پیتر جکسون است که در سال های 2001 ، 2002 و 2003 به اکران درآمدند و مانند کتاب به فروش و محبوبیت بسیار بالایی دست پیدا کردند.

7_رویای تالار سرخ (100 میلیون)

«رویای تالار سرخ» که با عنوان رویای خانه سرخ نیز ترجمه شده است کتابی به زبان چینی به قلم «کائو ژوکین» است که در سال 1791 منتشر شده است. رویای تالار سرخ از شاهکار های ادبیات چین به حساب می آید.

این رمان به علت ساختار روانشناسانه و شخصیت پردازی برای بسیاری از کارکترهای داستان و همچنین پرداختن به ساختار طبقاتی و زندگی اشرافی چین در قرن هجدهم کتابی بسیار با اهمیت به حساب می آید.

با توجه به جمعیت چین که شامل چیزی فراتر از یک میلیارد انسان است و همیچنین با گذشت بیش از 230 سال از مدت زمان منتشر شدن این کتاب بنظر میرسد تعداد فروش این کتاب، چیزی فراتر از حد تخمین زده شده باشد.

8_سپس هیچ‌کدام باقی نماندند (100 میلیون)

«سپس هیچکدام باقی نماندند» (And Then, There Were None) رمانی جنایی-معمایی به قلم «آگاتا کریستی» است. این رمان یکی از مشهور ترین آثار ادبی جهان بوده و در نوع خود یک شاهکار به حساب می آید. این کتاب همچنین تاثیر به سزایی بر ادبیات و رمانهای جهان داشته است.

به گفته نویسنده این کتاب سخت ترین و بهترین اثری است که خلق کرده است ، آگاتا کریستی اینطور می گوید:

این رمان، نیازمند تکنیکی دشوار و برای من بسیار چالش‌برانگیز بود. من از نوشتن آن بسیار لذت بردم و امیدوارم این رمان بتواند رضایت سخت‌گیرترین خوانندگان را جلب کند.

این کتاب با عناوین دیگری همچون ده کاکاسیاه کوچک و ده بچه‌زنگی نیز در ایران ترجمه شده است.

9_رمز داوینچی (80 میلیون)

رمز داوینچی

کتاب رمز داوینچی

«رمز داوینچی» نام رمانی به سبک کاراگاهی و ماجرایی نوشته «دن براون» است که در سال 2003 منتشر شد و توانست به سرعت به فروش خیره کننده دست پیدا کند و حتی از رمان هری پاتر نیز پیشی بگیرد. این کتاب تا سال 2006 به 60 میلیون نسخه فروش رسید و به 44 زبان دنیا ترجمه شد و این استقبال باعث شد به سرعت یک فیلم و بازی ویدیویی نیز از روی این رمان ساخته شود.

این کتاب دومین قسمت از سه گانه براون است که قسمت اول آن با عنوان فرشتگان و شیاطین در سال 2000 و قسمت سوم با نام نماد گمشده در سال 2009 به چاپ رسید.

به دلیل موضوع داستان که حول محور یک تئوری خاص در مورد تاریخ مسیحیت است و از این رو شدیدا علیه کلیسای کاتولیک ، واتیکان و پاپ است. با مخالفت های مختلفی از گروه ها و روحانیون مسیحی رو به رو شد. این اتفاق در ایران نیز رخ داد و با اعتراض روحانیون در ایران چاپ این کتاب که کتابی با استقبال بالا بود ممنوع شد.

10_ناطور دشت

«ناطور دشت» یا ناتور دشت (The Catcher in the) نام رمانی نوشته «جروم دیوید سالینجر» است. این رمان کلاسیک برای مخاطب بزرگسال نوشته شده است اما به دلیل نوجوان بودن شخصیت اصلی داستان و آن هم نوجوانی عصبی و طغیان گر ، این کتاب مورد توجه شمار بسیاری از نوجوانان قرار گرفت. این رمان به سرعت به شهرت و محبوبیت بالایی دست پیدا کرد.

داستان کتاب پیرامون هولدن کالفیلد ، شخصیت اصلی داستان که یک نوجوان 17 ساله است ، میگردد. در لحظه آغاز رمان او در یک مرکز درمانی بستری است و قصد دارد آنچه پیش از رسیدن به این جا در سر گذرانده برای کسی تعریف کند. شخصیت هولدن کالفیلد به ظاهر ساده، اما در واقع بسیار پیچیده است.

11_کیمیاگر (65 میلیون نسخه)

«کیمیاگر» (The Alchemist) نام رمانی به قلم ، نویسنده بریزیلی ، «پائولو کوئیلو» است. این رمان به بیش از 52 زبان دنیا ترجمه و در بیش از 150 کشور جهان انتشار یافته است.

کتاب روایت گر داستان زندگی چوپان جوانی به نام سانتیاگو است که در رویایش گنجی را در نزدیکی اهرام مصر میبیند و برای تحقق بخشیدن به این رویا راهی صحرای آفریقا میشود.

در مقاله ای از یومن به معرفی کامل کتاب فوق العاده کیمیاگر پرداخته ایم ، برای مطالعه روی لینک زیر کلیک کنید.

معرفی کامل کتاب کیمیاگر 

12_شیر، کمد و جادوگر

شیر کمد و جادوگر

شیر کمد و جادوگر

«شیر، کمد و جادوگر» (The Lion, the Witch and the Wardrobe) نام اولین کتاب از مجموعه رمان های سرگذشت نازیا به قلم «سی. اس. لوئیس» است. این رمان برای اولین بار در سال 1950 به چاپ رسیده است.

در این داستان با استفاده از یک «در» جادویی میتوان به سرزمین دیگر رفت، که بعد از آن بسیاری از رمان ها و فیلم ها از این ایده الهام گرفتند و جایی در داستان را به عنوان مرز و واسطه بین دنیای واقعی و دنیای خیالی داستان در نظر گرفتند.

 

شما کدام کتاب های معرفی شده در بالا را مطالعه کرده اید و نظرتان در مورد آنها چیست؟

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.