پادکست و همه چیز در مورد آن
امیر رفاهی

امیر رفاهی

پادکست چیست؟ بهترین اپلیکیشن های پادکست

پادکست ها فایل های صوتی مفیدی هستند که روز به روز به محبوبیت آنها افزوده میشود، در این مقاله از یومن در ابتدا به معنی و مفهوم پادکست و سپس به بهترین اپلیکیشن ها برای دریافت پادکست های فارسی می پردازیم، تا انتها همراه ما باشید.

پادکست چیست؟

پادکست به مجموعه فایل های صوتی ای گفته می شود که در فضای اینترنت منتشر و توزیع می شوند و میتوان از طریق یک پخش کننده موسیقی به آن گوش کرد. محدودیتی در موضوع پادکست ها وجود ندارد و میتواند نظرات انفرادی فردی، پیرامون موضوع یا گفت و گویی چند نفره تا آموزش یک مبحث ، خلاصه یک کتاب یا محتوای آموزشی در هر دسته بندی ای باشد.

واژه پادکست (Podcast) خود از دو واژه ی پاد (iPod) و برودکست (broadcast) گرفته شده است. که آیپاد از همان اسم پخش کننده های موسیقی اپل گرفته شده که منظور قابل حمل و دردسترس بودن است و واژه برودکست هم به معنای پخش گسترده است.

پادکست ها محتوایی بسیار مفید برای ما هستند ، زیرا بسیاری از این صوت ها با موضوع رشد فردی ، برنامه ریزی، آموزش یک چیز تازه ، خلاصه کتاب ها و صدها موضوع مفید دیگر ضبط می شوند و راحتی در استفاده آنها ما را بیشتر به گوش دادن به پادکست ها مجاب میکند به طوری که تنها به یک هندزفری ساده نیاز دارید که در هر مکان و زمانی به جای تلف کردن وقت خود ، وقتتان را به محتوایی مفید اختصاص بدهید.

به طور کلی میتوان پادکست ها را نسخه پیشرفته تر رادیو دانست در این پیشرفت دیگر نیازی نیست در زمانی مشخص به رادیو گوش کنید بلکه هر وقت که دوست داشتید می توانید فایل هارا به صورت آنلاین یا دانلود شده گوش کنید. میتوانید هر وقت که خواستید آنرا نگه دارید ، سرعتش را تنظیم کنید و امکانات بسیار بهتر از رادیو های قدیمی. این پیشرفت برای سازندگان این فایل ها هم بسیار مشهود است زیرا امروزه افراد، به سادگی میتوانند پادکست ظبط کنند و در اپلیکیشن های مختلف به اشتراک بگذارند.

 

بهترین اپلیکیشن های پادکست

با پیشرفت پادکست ها و افزایش محبوبیت آنها در بین مردم، اپلیکیشن های مفیدی در این زمینه طراحی شدند که امکانات ویژه ای را فراهم میکنند. در این اپلیکیشن ها هر فرد با ساخت یک چنل میتواند فایل های خود را به اشتراک بگذارد و افراد به سادگی آنها را پیدا و دنبال کنند. امکاناتی مثل سرعت پخش ، جست و جو ، دانلود کردن و گوش دادن به صورت آفلاین و قابلیت های بسیار دیگر در این اپلیکیشن ها وجود دارد .

در ادامه به معرفی بهترین اپلیکیشن های پادکست به ویژه اپلیکیشن های مفید برای محتوای فارسی زبان میپردازیم.

castbox (کست باکس)

کست باکس

کست باکس

کست باکس از محبوب ترین اپلیکیشن های پخش پادکست در ایران است و اکثریت تولید کنندگان در این اپلیکیشن نیز فعالیت دارند. در کست باکس بدون دردسر و به راحتی می توانید پادکست های خود را آپلود کنید تا دیگران از آن استفاده کنند. این شرکت مستقر در هنگ کنگ بیش از 50 میلیون قسمت پادکست را در خود جا داده است.

کست باکس تقریبا تمام امکانات مورد نیاز برای شما را فراهم میکند و میتوانید فایل های مورد نظر را جست و جو کنید ، دانلود کنید و به صورت آنلاین گوش کنید ، کانال ها و اشخاص را سابسکرایب کنید و بعد از پخش قسمت جدید نوتیفیکیشن دریافت کنید. نداشتن تبلیغات آزار دهنده ، رابط کاربری راحت و زیبا ، محبوبیت در ایران و راحتی برای تولید کنندگان کست باکس را به یکی از بهترین اپلیکیشن های پادکست بدل کرده است.

امتیاز در پلی استور: *4.8

تعداد نصب در پلی استور: 10+ میلیون

 

Google Podcasts (گوگل پادکست)

گوگل پادکست

گوگل پادکست

گوگل امروزه در هر زمینه ای فعالیت می کند و در اکثر موارد نیز موفق بوده است. گوگل پادکست یکی از این اپلیکیشن های مفید و رایگان است.  سبک بودن (حجمی در حدود 2 مگابایت) ، سرعت بالا ، راحتی در استفاده و قابلیت های ویژه گوگل مانند گوش دادن در چند دستگاه و پیشنهاد بر اساس رفتار شما از مزیت های گوگل پادکست است.

متاسفانه این اپلیکیشن مثل بسیاری از برنامه های دیگر گوگل، در ایران با تحریم و فیلترینگ مواجه است.

امتیاز در پلی استور: *4.8

تعداد نصب در پلی استور: 50+ میلیون

Apple Podcasts (اپل پادکست)

اپل پادکست

اپل پادکست

اپلیکیشن اختصاصی شرکت اپل قطعا جزو بهترین اپلکیشن های پادکست است. رابط کاربری ساده و قدرتمند ، مدیریت پادکست ، کنترل پخش و قابلیت های مناسب دیگر این اپ را به انتخابی مناسب برای کاربران اپل و ios مبدل کرده است . پس اگر از مشتریان محصولات اپل هستید می توانید همین حالا اپل پادکست را در موبایل خود نصب و استفاده کنید.

Podcast Addict ( پادکست ادیکس)

Podcast Addict

Podcast Addict

پادکست ادیکس (Podcast Addict) اپلیکیشن پادکستی با آرشیو متنوع و بزرگ است که شامل 750 هزار پادکست و 120 هزار شبکه رادیویی است که میتوانید در آن جست و جو کنید ، از دسته بندی های آن استفاده کنید ، سرعت را مدیریت کنید و از امکانات ویژه پادکست ادیکس مثل تایمر خواب و حالت مختلط و دیگر قابلیت ها استفاده کنید. مزیت های گفته شده در کنار خوب بودن از نظر فنی وتعداد زیادی کاربر و فایل صوتی غنی، Podcast Addict را به یکی از بهترین اپلیکیشن های پادکست تبدیل کرده است.

تبلیغات گاها زیاد از معایب این اپ به شمار می رود.

امتیاز در پلی استور: *4.5

تعداد نصب در پلی استور: 10+ میلیون

شنوتو و ناملیک

شنوتو و ناملیک

شنوتو و ناملیک

اگر به دنبال پادکست های ایرانی و مفید میگردید ناملیک و شنوتو ، دو اپلیکیشن ایرانی پادکست هستند که بهترین و محبوب ترین پادکست های ایرانی نیز در آنها وجود دارند و رشد خوبی نیز در آنها مشاهده می شود. کاملا واضح است که قدرتی معادل بهترین اپ های جهانی ندارند اما این اپلیکیشن ها هم بیشتر قابلیت های مورد نیاز برای گوش دادن به فایل های صوتی را فراهم میکند و کمبود عمیقی نسبت به نسخه های خارجی ندارد.

تنوع فایل های فارسی موجود در شنوتو و ناملیک قابل قبول است و روز به روز در حال پیشرفت است. داشتن دسته بندی متنوع ، پخش آفلاین ، مدریت سرعت پخش و قابلیت های دیگر این دو اپ را در لیست بهترین اپلیکیشن های پادکست فارسی قرار میدهد.

امتیاز شنوتو در پلی استور : *4.1                                        امتیاز ناملیک در پلی استور : *3.5                                    

تعداد نصب شنوتو در پلی استور: 100+ هزار                      تعداد نصب ناملیک در پلی استور : 50+ هزار

                                                                                

اسپاتیفای و ساوند کلود

اسپاتیفای و ساوند کلود

اسپاتیفای و ساوند کلود

حتما نام اسپاتیفای و ساوند کلود را شنیده اید ، دو اپلیکیشن بزرگ و محبوب پخش موسیقی در جهان که صدها میلیون کاربر از آنها استفاده می کنند. اما علاوه بر موسیقی ،پادکست ها نیز در این برنامه ها منتشر میشوند دلیل این امر هم کاربران و محبوبیت بالای اسپاتیفای و ساوند کلود است.

به این خاطر هر دو اپ را باهم معرفی کرده ایم که به صورت مستقل به پخش پادکست ها نمی پردازند و هدف اصلی آنها پخش موسیقی است و دو اپلیکیشن تفاوت چشمگیری در این زمینه ندارند. اما با این حال رسانه های قدرتمندی در اسپاتیفای و ساوند کلود فعالیت می کنند و این مارا مجاب به معرفی آنها میکند.

امتیاز اسپاتیفای در پلی استور : *4.5                                        امتیاز ساوند کلود در پلی استور : *4.7                                    

تعداد نصب اسپاتیفای در پلی استور: 500+ میلیون                   تعداد نصب ساوند کلود در پلی استور : 100+ میلیون  

                             

جمع بندی و سخن آخر

در این مقاله از یومن به معرفی پادکست ها پرداختیم و به طور کامل توضیح دادیم که پادکست چیست. اشاره کردیم که پادکست ها برای ما بسیار مفید هستند و میتوانند اوقات مفیدی برای ما فراهم کنند. در ادامه به معرفی بهترین اپلیکیشن های پادکست پرداختیم و  اپ های کست باکس، گوگل پادکست، اپل پادکست، پادکست ادیکس ، شنوتو ، ناملیک ، اسپاتیفای و ساوند کلود را معرفی کردیم و به امکانات آنها اشاره کردیم.

قصد داریم در آینده نزدیک مقاله ای با موضوع بهترین پادکست های ایرانی منتشر کنیم و به صورت مجزا به معرفی این تولید کننده های پادکست با کیفیت و محبوب بپردازیم.

خرسند خواهیم شد اگر نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خودتون رو درباره این مقاله در بخش کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.