هفت عادت مردمان موثر
امیر رفاهی

امیر رفاهی

معرفی کتاب هفت عادت مردمان موثر

«هفت عادت مردمان موثر» با نام اصلی (The 7 Habits of Highly Effective People) نام شناخته شده ترین کتاب استفان کاوی است که تا به امروز به چهل زبان دنیا ترجمه شده و بیش از 25 میلیون فروش داشته است. کاوی می گوید با آموختن این هفت عادت و به کار بردن آن در زندگی روزانه خود به تغییری بنیادی ، عظیم و پایدار دست پیدا میکنید و او این هفت عادت را عناصر اساسی در موثر بودن مینامد.

چرا باید هفت عادت مردمان موثر را بخوانیم؟

این کتاب از پرفروش ترین کتب در حوزه موفقیت و توسعه فردی به حساب می آید و از نظر بسیاری جزو بهترین کتاب هایی که میتوانید برای پیشرفت مطالعه کنید. استفن کاوی می گوید کتابش چهار ثمره اصلی دارد. نخستین ثمره اش این است که باعث افزایش اعتماد به نفس و احترام به خود در اثر خویشتن داری میشود به این علت که بر اوضاع و شرایط مسلط میشوید و خود را قربانی آن نمی بینید.

دوم اینکه روابط شما به طور چشمگیری بهبود میابد که این نتیجه با ثمره قبلی در ارتباط است به این علت که هر قدر میزان احترام به خود بیشتر باشد برای دیگران نیز حرمت افزونتری قائل خواهید شد و قدرت خود را از طریق توجه به نقاط ضعف افراد دیگر به دست نمی آورید. ثمره سومش این است که میتوانید در دیگران انگیزه به وجود آورید به طور مثال آیا دوست ندارید که فرزندتان در نهایت اشتیاق و بدون تذکر شما وظایف خود را انجام دهد؟

چهارمین ثمره اش ایجاد خلاقیت و اشتیاق برای یادگیری مهارت تازه و پیدا کردن و کشف امکانات تازه خواهد بود. در مجموع این کتاب باعث رسیدن به نتایج بزرگی میشود که البته تغییرات اساسی یک شبه به وقوع نمی پیوندد و برای آن باید تلاش و کوشش کنید.

افراد موفق بسیاری نیز خواندن این کتاب را توصیه کرده اند به طور مثال تونی رابینز در وصف این کتاب می گوید:

 مفهوم‌های بنیادین، کلید موفقیت هستند. استفان کاوی استاد چنین مفاهیمی است. کتاب او را بخرید، ولی مهم‌تر این‌که آن را به کار بگیرید.

و یا برایان تریستی:

استفن کاوی برای آمریکایی‌ها مانند سقراط است. ذهن را به نکات ماندگاری از جمله ارزش‌های خانواده و روابط اجتماعی متمایل می‌کند.

 

 

همچنین بخوانید:

معرفی کتاب «قورباغه ات را قورت بده» نوشته برایان تریستی

 

استفان کاوی کیست

استفن ریچاردز کاوی (Stephen Richards Covey) سخنران انگیزشی ، نویسنده و تعلیم دهنده آمریکایی بود. او موسس کانون رهبری کاوی است که شامل بیش از 700 عضو و مشاور رهبری است و نیز نویسنده چند کتاب است که برجسته ترینش همین کتاب «هفت عادت مردمان موثر» است.

استفن کاوی نویسنده کتاب هفت عادت مردمان موثر

استفن کاوی نویسنده کتاب هفت عادت مردمان موثر

همچنین در نقش مشاور دائمی بیش از500 سازمان رسمی چون اتاقهای بازرگانی و تاسیسات دولتی و هزاران شرکت تجارتی و آموزشی سطح بالا را در کارنامه خود دارد. از این رو کاوی یک نام شناخته شده در حوزه موفقیت است.

او در دانشگاه هاروارد تحصیل کرده و در دانشگاه یانگ مدرس درس رهبری و مدیریت بوده است.کاوی و همسرش صاحب 9 فرزند هستند. کاوی در سال 1932 متولد شده و در سال 2012 از دنیا رفته است.

بهترین ترجمه هفت عادت مردمان موثر

امروزه شاهد ترجمه های ضعیف در هر نوع کتابی هستیم و به همین علت کمی تحقیق قبل از خرید هر کتاب میتواند در تجربه ما از خوانده آن کتاب تاثیر گذار باشد، هفت عادت مردمان موثر بارها توسط افراد مختلف ترجمه شده است اما نخستین ترجمه آن در سال 1375 و توسط گیتی خوشدل صورت گرفته است و بارها تجدید چاپ شده است. شایان ذکر است که این نسخه ، ترجمه کتاب اصلی نیست و در اصل ترجمه یکی از سمینار های آقای کاوی است. گیتی خوشدل در این باره در ابتدای کتابش مینویسد.

آنچه در اینجا میخوانید چکیده سمیناری است که دکتر کاوی در سال 1992 درباره «هفت عادت مردمان موثر» برای گروهی از مدیران شرکتهای بزرگ آمریکا برگزار کرده است. برگردان چکیده این سمینار را بر ترجمه متن کامل کتاب ترجیح داده ام.

پس از آن «محمدرضا آل یاسین» این کتاب را در سال 76 ترجمه میکند. همچنین «معصومه تاجمیری» ، «الهام خرسندی» ، «سمیرا احمدی» و… از دیگر مترجمان این کتاب هستند. انتخاب بهترین ترجمه یک کتاب کار دشواری است و البته بسیار وابسته به سلیقه است. اما اگر بخواهم نظر خودم را بگویم ترجمه گیتی خوشدل را بیشتر می پسندم.

 

همچنین بخوانید:

معرفی کتاب «هنر ظریف بی خیالی»

 

خلاصه کتاب هفت عادت مردمان موثر

در ادامه به خلاصه کتاب هفت عادت مردمان موثر میپردازیم، اما توجه داشته باشید که برای درک کاملتر و بهتر حتما به صورت کامل به مطالعه کتاب اصلی بپردازید و به خلاصه کتاب بسنده نکنید. در زیر تنها این هفت عادت به صورت تیتر وار معرفی شده تا آشنایی شما با کتاب بیشتر شده و با خواندن آن ترغیب به مطالعه این کتاب شوید.

1_ عامل باشید

اولین عادتی که استفن کاوی در کتاب خود معرفی میکند ، عامل بودن است. طبق تعریف وی عامل بودن به این معناست که خودمان مسئولیت زندگی خودمان را بر عهده داریم و پیروزی ها ، شکست ها و نتایج زندگی ما همگی حاصل انتخاب های آگاهانه ما هستند و نه ثمره محیط ، اوضاع و شرایط.

2_ ذهنا از پایان آغاز کنید

عادت دومی که کتاب هفت عادت مردمان موثر بر آن تاکید دارد این است که قبل از شروع هر کاری نتیجه پایانی و ثمره آن کار را مجسم کنید به عبارت دیگر ابتدا تصور کنید که قرار است برای چه نتیجه ای تلاش و کوشش کنید و سپس شروع به انجام آن کنید. درست مانند معماری که قبل از گذاشتن اولین آجر، پایان پروژه را طراحی و مجسم کرده است. کاوی در این کتاب جمله ای بسیار تامل برانگیز را بیان میکند، اینکه ممکن است شما با تلاش از نردبان موفیت بالا بروید اما در آخر متوجه شوید که نردبان را در دیوار اشتباهی قرار داده اید.

3_ اول امور نخست را انجام دهید

افراد موفق اول امور نخست را انجام میدهند یا به عبارت دیگر پس از انجام عادت دوم (تجسم نتیجه) کارهایشان را اولویت بندی میکنند و نخست کارهایی که دارای اهمیت بالاتری هستند را انجام میدهند. طریقه دسته بندی کارها و اولویت بندی آنها در کتاب توضیح داده شده است.

4_برنده/برنده بیاندیشید

هفت عادت مردمان موثر به ما توصیه میکند که برنده/برنده فکر کنیم ، به این معنی که در روابط خود، راهی را در پیش بگیریم که دو طرف از آن سود ببرند یا به عبارتی هر دو برنده باشند. کاوی همچنین به مسائلی چون احترام به خود و دیگران و همچنین به مضرات برنده/بازنده و بازنده/برنده اندیشیدن میپردازد.

 

همچنین بخوانید:

معرفی کتاب «تختخوابت را مرتب کن»

 

5_ نخست گوش کنید سپس بخواهید به شما گوش کنند

پنجمین عادت به این معناست که ابتدا باید تلاش کنید که طرف مقابل را درک کرده و موضوع را از نگاه او مورد بررسی قرار دهید و سپس به دنبال آن باشید که خودتان درک شوید.

6_ سینرژی

سینرژی به معنای انرژی گروهی یا هم افزایی است به این معنی که برآیند نیروی یک گروه از مجموع نیروی تک تک اعضای آن بیشتر است. در واقع سینرژی یعنی ایجاد همکاری برای رسیدن به نتیجه مطلوب تر.به طور مثال دو فرد کوتاه قد را در نظر بگیرید که میخواهند از درختی میوه بچینند، اما قد هیچکدام به تنهایی به میوه ها نمیرسد، اما در صورتی که یکی روی شانه دیگری برود (با هم همکاری کنند) میتوانند تمام میوه درخت را بچینند.

7_ اره را تیز کن

آخرین عادتی که کتاب هفت عادت مردمان موثر به ما معرفی میکند، به ما یاد میدهد که باید همواره در حال بازسازی خویشتن باشیم یا به عبارتی تجدید قوا کنیم. کاوی مثال میزند که فردی در حال بریدن درختی با اره است و از او میپرسند که چرا اره ات را تیز نمیکنی تا سریعتر و راحتر کار را تمام کنی و او پاسخ میدهد که فرصت این کار را ندارد. او عادت هفتم را ایجاد تعادل میان چهار بُعد جسمانی ، ذهنی ، معنوی و اجتماعی میداند.

همچنین بخوانید:

مزایا و معایب کتاب الکترونیک

 

جمع بندی و سخن پایانی

در این مقاله از یومن به معرفی کتاب «هفت عادت مردمان موثر» پرداختیم. کتابی نوشته استفن کاوی که ما را برای رشد و پیشرفت راهنمایی میکند. این کتاب تا به امروز بیش از 25 میلیون نسخه فروش داشته و در رده کتب پرفروش سبک موفیت قرار میگیرد. همچنین با استفن کاوی نویسنده کتاب آشنا شدیم و بهترین ترجمه آن را معرفی کردیم. در آخر نیز این هفت عادت را برای شما خلاصه کردیم.

هفت عادت مردمان موثر کتابی است که میتواند تاثیر به سزایی در زندگی شما بگذارید و حتی شاید آن را دگرگون کند از این جهت خواندن آن را به تمامی افراد توصیه میکنم.

 

اگر این کتاب را خوانده اید، چه نظری درباره آن دارید؟ و اولین بار چه زمانی آن را مطالعه کردید؟

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.