معرفی کتاب عادت های اتمی
امیر رفاهی

امیر رفاهی

معرفی کتاب عادت های اتمی

عادت های اتمی (atomic habits) کتابی نوشته جیمز کلییر است که در سال 2018 منتشر شده و به سرعت به فروش و محبوبیت بالایی دست پیدا کرد. این کتاب نگاه و رویکردی متفاوت را در موضوع توسعه فردی پیش میگیرد و به عادت های ما و تاثیر به سزای آن در پیشرفت و یا پسرفت ما میپردازد. نگاه واقع بینانه کلییر به دنبال تلاش ها و تغییرات کوچک اما پایدار و مستمر است که تکرار مکرر آن ها باعث پیشرفت و موفقیت های بزرگ در دراز مدت میشود. اینکه چطور روزی تنها یک درصد پیشرفت باعث پیشرفتی 37 برابری در سال میشود و پسرفتی یک درصدی مارا تا مرز نابودی کامل در یک سال میکشاند.

 

کلیت کتاب عادت های اتمی

با کتابی پر مغز و در عین حال کم حجم روبه رو هستیم. جمیز کلییر عادت های اتمی را با معرفی خودش و دلیل نوشتن این کتاب و آشنایی اش با مقوله عادات آغاز میکند، سپس در بیست فصل مختصر اما سودمند به تمام زوایای مسئله میپردازد. از تاثیر و طرز کار عادت ها گرفته تا نحوه ایجاد آسان عادات خوب و پایبندی به آنها همچنین آگاهی و از بین بردن عادت های بدی که میتوانند ما را از مسیر موفقیت و کامیابی دور کنند.

فصول با عناوین و پرسش های مختلف از هم تفکیک شده اند و همچنین در پایان هر بخش خلاصه ای کوتاه در قالب چند جمله قرار داده شده است که همه اینها نکته ای مثبت برای کتاب محسوب میشوند. قلم نویسنده شیوا و روان است و مفاهیم آن به خوبی در قالبی ساده و قابل فهم به مخاطب ارائه میشود. بی شک عادت های اتمی یکی از بهترین های توسعه فردی و کتابی بی نظیر برای مدیریت عادت است.

 

همچنین بخوانید:

اثر مرکب نوشته دارن هاردی

 

عادت ها از آنچه که فکر میکنید مهم تر اند

،، هر چقدر قادر باشید کارهای بیشتری را بدون تفکر انجام دهید، مفزتان آزادی بیشتری پیدا میکند ،،

بیایید کمی از فلسفه و تعریف عادت بدانیم. ویکی پدیا عادت را اینگونه تعریف میکند : یک روتین رفتاری که به طور منظم تکرار میشود و به صورت ناخودآگاه و با کمترین زحمت انجام میشود.(1) اهمیت عادت هایمان دقیقا از همینجا سر منشا میگیرد که ما آنها را بدون تفکر و زحمت زیاد مرتبا تکرار میکنیم. همین ویژگی عادت را تبدیل به شمشیری دو لبه میکند. مثلا اگر تمیز و مرتب بودن تبدیل به عادت و در نتیجه عضوی از هویت شما شود. مغز شما بدون تفکر و انرژی زیادی به گذاشتن وسایل سر جایشان فرمان میدهد در حالی که تمیز کردن اتاق بصورت آگاهانه ممکن است شما را خسته و آزرده کند و در نتیجه از انجام آن سر باز زنید. اما در آن سر قضیه اگر رفتاری مانند سیگار کشیدن تبدیل به عادت شده و شما را به فردی سیگاری تبدیل کند، هر بار بدون تفکر زیاد سیگاری روی لبانتان مشاهده میکنید.

مسئله تشدید مثبت یا منفی عادت هاست اینکه چطور رفتاری بسیار کوچک در دراز مدت زندگی شما را تغییر میدهد. کتاب مثال هواپیما ای را مطرح کرده است که تنها با چند درجه اختلاف جهت در مسیری طولانی، به مقصدی کاملا متفاوت میرسد. این است که عادت های اتمی را از کتاب های زرد انگیزشی که مژده تغییرات بزرگ در مدتی کوتاه میدهند متمایز میکند.

 

جمیز کلییر کیست؟

جیمیز کلییر نویسنده ، سخنران و وبلاگ نویس مطرح آمریکایی است. وبسایت او با آدرس jamesclear.com که در موضوع توسعه فردی ، عادت و پیشرفت است سالانه میلیون ها بازدید دارد. کلییر برای شرکت های بزرگی سخنرانی داشته و نوشته هایش به افراد موفق بسیاری کمک کرده است. اولین کتاب او یعنی عادت های اتمی که در حال معرفی آن هستیم به سرعت مورد استقبال گرفته، میلیون ها نسخه از آن در جهان به فروش رفته و به بیش از 50 زبان دنیا ترجمه شده است.

جمیز کلییر نویسنده کتاب عادت های اتمی

جمیز کلییر نویسنده کتاب عادت های اتمی

این نویسنده آمریکایی در سال 1986 به دنیا آمده و در سال 2008 در رشته بیو مکانیک فارغ التحصیل میشود. نوشته های واقع گرایانه ، کمک کننده و قلم روان آن باعث شد که این بار سراغ نویسنده ای جوان برویم و خواندن کتابش را به شما پیشنهاد کنیم.

 

همچنین بخوانید:

فواید کتاب و کتابخوانی

 

بهترین ترجمه کتاب عادت های اتمی

پس از فروش و استقبال عالی از کتاب در سطح جهان، ناشران و مترجمان مختلفی اقدام به برگردانی کتاب به زبان فارسی کردند. البته با توجه به اینکه کتاب به زبان انگلیسی و طور ساده و شیوا نوشته شده است، ترجمه آن آنقدر ها هم چالش برانگیز نبوده است. با این حال طبق روال همیشگیمان سراغ بهترین ترجمه عادت های اتمی رفتیم.

متاسفانه فرصت بررسی تمام نسخه های موجود محیا نبود. با این حال در میان نشر هایی که نگاهی به آنها داشتیم، ترجمه «هادی بهمنی» از «نشر نوین» (گویا این انتشارات حق انتشار کتاب را نیز خریداری کرده است.) «میلاد باهوش» از «انتشارات تیموری» ، «آذین نوذری» و «نشر السانا» ، «مهتاب ویسی» از «نشر نیک فرجام» همگی ترجمه های خوب و قابل قبولی داشتند. همچنین «انتشارات میلکان» که کتاب را بجای «عادت های اتمی» با عنوان «خرده عادت ها» به چاپ رسانده نیز ترجمه قابل قبولی ارائه کرده بود.

 

بهترین جملات کتاب عادت های اتمی

 • عادت مانند یک شمشیر دو لبه است.
 • هر چقدر قادر باشید کارهای بیشتری را بدون تفکر انجام دهید مغزتان آزادی بیشتری پیدا میکند.
 • شما انتظار دارید به صورت خطی پیشرفت کنید ولی تغییرات طی روزها ، هفته ها و حتی ماه های اول بسیار نا امید کننده به نظر می رسد.
 • قوی ترین پیامد ها ، با تاخیر از راه میرسند.
 • تنها راه وصول به موفقیت حقیقی این است که هر روز بهتر از روز قبل عمل کنید.
تغییر عادت با کتاب عادت های اتمی

تغییر عادت با کتاب عادت های اتمی

 • زمانی به نتیجه متفاوتی دست پیدا می کنید که سیستمی از اصلاحات جزئی و دنباله دار به اجرا در آورید.
 • وقتی به جای نتیجه عاشق روند باشید، مجبور نیستید انتظار بکشید تا به خود مجوز خوشبخت شدن بدهید.
 • شما در حد هدف هایتان بالا نمی روید بلکه در حد سیستم تان تنزل می کنید.
 • اصلاحات رفتاری تا زمانی که تبدیل به جزئی از شخصیت شما نشده باشد ، تنها یک تغییر موقتی است.
 • هر چه تفکر یا عملی بیشتر به هویت شما گره خورده باشد تغییر آن دشوارتر خواهد بود.
 • هویت ما پدید آمده از عادت های ماست.
 • روند ایجاد عادت ، در واقع روند شکل گیری خود ما است.
 • عادت های شما هویتتان را می سازند. و هویت شما عادت هایتان را شکل میدهد.
 • عادت ها حائز اهمیت هستند چون به شما کمک می کنند تا به همان کسی تبدیل شوید که دلتان میخواهد.

عادت های اتمی سرشار از پاراگراف ها و جملات پر اهمیت و تاثیر گذار است. پس سعی کردم در این بخش بهترین جملات فصول یک و دو کتاب را برای شما جمع آوری کنم.

 

همچنین بخوانید:

معرفی کتاب هفت عادت مردمان موثر

 

در آخر…

دز این مقاله از یومن سراغ کتابی پرفروش، محبوب و غیر داستانی در سبک توسعه فردی رفتیم که تمرکزش را روی عادت ها و نتایج کوچک اما پیوسته گذاشته بود. کتابی روان و سرپا از فردی که در موضوع عادت ها استاد است. اما مانند تمام دفعاتی که کتابی برای رشد و موفقیت معرفی کردیم باید تاکید کنم که تنها با خواندن کتاب و دست روی دست گذاشتن تحولی در زندگی هیچکس پدید نمی آید. هر چند که کتاب پا را فراتر از تئوریات گذاشته و راهکار های عملی مناسبی را جلوی پای مخاطب قرار میدهد اما در آخر این شما هستید که میتوانید با تلاش و برنامه ریزی به نتایج دلخواه خود برسد.

 

در آخر باید بیان کنم که منتظر نظرات گرمتان هستیم که دلگرمی ای بزرگ برای ما محسوب میشود.

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.