فواید کتاب و کتابخوانی
امیر رفاهی

امیر رفاهی

فواید کتاب و کتابخوانی

از اختراع جوهر و کاغذ در چین گرفته تا ماشین چاپ گوتنبرگ، و از نویسندگان بزرگ با آثار تاثیر گذارشان گرفته تا تمامی افرادی که در برای پخش ، توزیع و فروش کتابها زحمت کشیده اند، همگی دست به دست هم دادند که امروزه گنجینه های ارزشمندی به نام کتاب را در دستانمان بگیریم و از آن بهره مند شویم. در این مقاله از وبسایت یومن به فواید کتاب و کتابخوانی خواهیم پرداخت.

 

نخست ذهنیتتان در مورد کتاب و کتابخوانی را اصلاح کنید

اگر میخواهید به دنیای بزرگ کتاب ها وارد شوید نخست باید ذهنیتی درستی از ماهیت کتاب پیدا کنید. متاسفانه امروزه تا اسمی از کتاب برده میشود یا به یاد کتاب های درسی ای میفتیم که در دوران مدرسه به اجبار آن ها را حفظ میکردیم و یا کتاب را وسیله ای برای طبقه خاص مردم مانند دانشمندان و فیلسوفان میدانیم و تنها آن را به عنوان وسیله ای تزئینی خریداری میکنیم و می گذاریم تا گوشه ای برای خودشان خاک بخورند.

پس قبل از پرداختن به فواید کتاب نخست باید بدانیم که ما به کتاب ها نیاز داریم و میتوانیم آن ها را به عنوان یک همراه به زندگیمان وارد کنیم. همراهان وفاداری که اگر وارد زندگی هایمان شوند به همین راحتی ها رهایمان نمیکنند. بیشتر افرادی که فکر میکنند با کتاب خواندن وقتشان را تلف میکنند، و یا وقتی از آنها نام آخرین کتابی را که خوانده اند جویا میشوید، میخنندند و میگویند دیگر چه کسی کتاب میخواند؟! دقیقا کسانی هستند که نه ذهنیت درستی از کتاب دارند و نه به اندازه انگشتان دستشان کتاب خوانده اند.

وقتی در جامعه نرخ مطالعه و کتابخوانی پایین می آید و ما ترجیح میدهیم وقتمان را صرف گردش های بیهوده در فضای مجازی کنیم، نتیجه مشهود است. کافی است سراغ نرخ مطالعه کشور ها بروید و سپس آن را با موفقیت آن کشور مقایسه کنید. کاملا برایتان نمایان میشود که هر چقدر میزان مطالعه و دانش در کشوری بالاتر میرود پیشرفت و بهبود نیز افزایش پیدا میکند.

 

همچنین بخوانید:

مزایا و معایب کتاب الکترونیک

 

مزایا و فواید کتاب

 

افزایش علم ، دانش و مهارت

بدیهی است که یکی از مهم ترین فواید کتاب خوانی افزایش اگاهی و دانش شماست. فردی که کتاب خواندن را وارد روتین زندگی خود میکنند در واقع برای خود بالا بردن اطلاعات مفید را به یک عادت تبدیل کرده است. به طور مثال وقتی کتابی در مورد برنامه ریزی و زمان بندی میخوانید به طبع از آن مهارتی مفید می آموزید و از آن پس کمی بهتر از زمان خود بهره میبرید.

فواید کتاب خوانی

فواید کتاب خوانی

کتابی میخوانید تا اعتماد به نفس خود را بالا ببرید، روابط بهتری داشته باشید، شادتر باشید و یا به ثروت خود بیفزایید فرقی نمیکند کتاب ها زندگی شما را متحول میکنند. کتاب دریچه ای را به سوی آینده ای بهتر برایتان باز میکند و در تنهایی تبدیل به رفیقی میشود که نه تنها به شما وفادار است بلکه به عضوی از شما تبدیل میشود.

 

همچنین بخوانید:

معرفی کتاب قلعه حیوانات نوشته جورج ارول

 

کتاب خواندن یک سرگرمی لذت بخش و مفید ترین تفریح ممکن است

پر واضح است که کتاب ها دنیای وسیعی هستند و وارد شدن به این دنیا لذت فراوانی را به همراه دارد. نویسنده هر رمان در اثر خود جهانی را با تمام حال و هوا و شخصیت هایش به روی کاغذ می آورد و این کارِ خواننده اثر است که تک تک خطوط رمان را در ذهن خود ترسیم کرده و در لذت شناور شود. یکی از دلایل عمده ای که شخصیت ها و فضای کتب، بیشتر از فیلم ها در ذهن انسان باقی میماند و یا اینکه در اکثر اقتباس های سینمایی از آثار برجسته ادبیات، مخاطب کتاب را قوی تر از فیلم ساخته شده میداند، وجود تفاوت میان تجسم ذهنی و ناخودآگاه خواننده و فیلم مهندسی شده توسط کارگردان سینما است.

فردی که شروع به کتاب خواندن میکند و کم کم با آن خو میگیرد ، کتاب برایش تبدیل به یک تفریح دلنشین میشود، هر کتاب و داستان باعث میشود برای مدتی از دنیای واقعی و زندگی خود جدا شویم و به زندگی ای تازه با افراد جدید، در جایی جدید و با خوبی ها و بدی های جدید وارد می شویم. گاهی با تمام وجود با شخصیت های داستان همزاد پنداری میکنیم، در لحظاتی خوشحال میشویم و قهقه میزنیم و در لحظاتی ناراحت شده و حتی اشک میریزیم و در مواردی به هیجان و تکاپو میفتیم. این ماهیت یک کتاب و داستان خوب است که بدون اندکی تلاش شما درگیر خود میکند.

کتاب ها مفید ترین تفریح ممکن هستند. متاسفانه امروزه اینترنت و فضای مجازی در کنار خوبی های بسیارشان، ضرر های عمیق و جبران ناپذیری را در زندگی هایمان پدید آورده. عده زیادی از ما ترجیح میدهیم در زمان استراحت و وفت آزاد خود سراغ شبکه های اجتماعی و گشت و گذار بی هدف در فضای آنلاین کنیم. در حالی که هم میتوان از کتاب ها یادگرفت هم از آنها لذت برد. در حالی که فضای مجاز در اغلب موارد اگر ضرری به ما نرساند، سودی نیز ندارد و تنها وقت ما را هدر میدهد.

 

افزایش دایره لغات و کمک به طرز صحبت و نوشتار از فواید کتاب خوانی است

کتاب ها به ما کمک میکنند که واژگان جدیدی را بیاموزیم و رفته رفته به دایره لغات ما اضافه شود. همچنین ما را با اصطلاحات و تعاریفی آشنا میکند که دید باز تری به ما میدهد. این مورد به وفور خود را در نوع صحبت کردن و نوشتن ما مشخص میکند، به طوری که تفاوت در لحن و شیوه صحبت فردی اهل کتاب و مطالعه و فردی که به ندرد به خواندن و آموختن میپردازد کاملا واضح و شفاف است. این مورد کمک میکند که تاثیر گذاری سخنانمان بیشتر شده و به نفوذ و صراحت بیشتری دست پیدا کنیم.

از دیگر فواید کتاب ها تاثیر بسزایی است که روی نوشتن میگذراند. وقتی اهل مطالعه باشید کم کم با انواع جمله بندی ها و طرز نوشتن و به روی کاغذ آوردن متن ها آشنا میشوید در نتیجه در نوشتن یک متن ساده ، انشا و یا نامه دچار مشکل نخواهید شد. همچنین واضح است که برای تبدیل شدن به یک نویسنده خوب نخست لازم است که یک خواننده خوب باشید.

 

همچنین بخوانید:

بهترین رمان های ایرانی

 

ایجاد آرامش و دور شدن از استرس از فواید کتاب خوانی است

ایجاد آرامش از فواید کتاب

ایجاد آرامش از فواید کتاب

کتاب خواندن به طرز چشمگیری شما را آرام تر میکند و این یکی از فواید فوق العاده کتاب ها است. با وجود شفاف بودن این موضوع تحقیقات مختلف از دنشگاها و موسسات مختلف نشان میدهند که کتاب خواندن استرس شما را کاهش میدهد تپش قلب شما را پایین می آورد و کمک میکند که تمرکز کرده و از تنش های روزانه جدا شوید. وقتی درگیر مطالعه محتوای کتاب میشوید فرقی نمیکند کتابی که در دست دارید یک مجموعه شعر است یا یک کتاب علمی، رمان است یا در باب توسعه فردی، غرق شدن در محتوا ، لمس کردن ورق های کتاب و استشمام بوی آن به شما حس رهایی میدهد. شاید گاهی کتاب نقش مراقبه را برایتان انجام دهد و برای مدتی به شما کمک کند که فشار زندگی را حس نکنید.

 

مطالعه کتاب به طور مستمر احتمال ابتلا به آلزایمر و زوال عقل را کاهش میدهد

در دنیایی زندگی میکنیم که روز به روز به سمت تکنولوژی پیشروی میکند و به طبع آن انسان در کارهای خود نیاز به فعالیت جسمانی و صد البته ذهنی کمتری دارد. دیگر با وجود به کار آمدن کامپیوتر ها و موبایل ها زحمت به خاطر سپردن بسیاری از چیزها را به خود نداده و کم کم ذهن خود را تنبل میکنیم. این در حالی است که ذهن درست مانند جسم نیاز به فعالیت دارد.

طبق نتایج مختلف آمار ابتلا به آلزایمر و زوال عقل به خصوص در سنین بالا در حال افزایش است و نداشتن فعالیت ذهنی یکی از اصلی ترین دلایل آن است. یکی از موثر ترین راهکار ها برای فعال نگه داشتن مغز و جلوگیری از زوال آن مطالعه کتاب و انجام بازی های فکری است. مطالعه هر نوع کتابی، به دلیل کمک گرفتن از ذهن میتواند مفید باشند اما کتاب هایی که چالش بیشتری را برای مغز ایجاد میکنند گزینه های ایده آل تری هستند که میتوانیم در هر سنی آنها را مطالعه کنیم و از فواید بسیار آن بهره مند شویم.

 

کتاب دید شما را بازتر کرده و از تعصب و افراط گرایی جلوگیری میکند.

هر کتاب نویسنده منحصر به فرد خود را دارد و این یعنی هر کتاب یک زاویه دید جدید است. وقتی کتاب های مختلف را مطالعه میکنید با مواردی آشنا میشوید که پیش از آن از دید شما پنهان بوده است. میبینید  که یک موضوع خاص از نظر افرادی با شخصیت و عقاید گوناگون تا چه اندازه میتواند متفاوت باشد. به طبع آن شما دید باز تری نسبت به موضوعات خاص و یا حتی کلیات زندگی خود پیدا کرده و جهان را از دید گسترده تر و همه جانه تری مینگرید.

وقتی با دیدگاه های کاملا متفاوت برخورد میکنید و نظر افراد مختلف را در هر موضوع میشنوید، متوجه این امر میشوید که قرار نیست نظر شما همواره درست باشد و باید در مورد بسیاری از دیدگاه ها و عقاید خود تجدید نظر جدی کنید. باید به مغزمان اجازه دهیم که جاری شود و اطلاعات ، دانش و عقایدمان در جایی ساکن نگندد. همچنین کتاب خواندن باعث میشود به این نتیجه برسیم که دانش ما از دنیا چقدر محدود است، در نتیجه به خودمان اجازه اظهار نظر قطعی در مورد هر موضوعی را ندهیم.

به طور مفصل تر به این موضوع و میزان خطرناک بودن این تفکر که “همواره حق با من است” و “من همه چیز را میدانم” در مقاله «چگونه کتاب بخوانیم» پرداخته ایم. به طور کلی کتاب خواندن و یافتن اطلاعات تازه شما از تعصب های بیجا و افراطی گرایی در هر مسئله ای دور خواهد کرد.

 

همچنین بخوانید:

چگونه کتاب بخوانیم؟

 

در آخر…

در این مقاله از وبسایت یومن به فواید کتاب و کتابخوانی پرداختیم. فوایدِ سرشاری که میتوانند تاثیر بزرگی بر موفقیت و رشد ما بگذارند. در ابتدا به این موضوع پرداختیم که برای کتابخوان شدن نخست باید ذهنیتی درست از کتاب داشت. سپس از افزایش دانش، آگاهی و مطالب آموزنده گرفته تا ایجاد آرامش و تمرکز و دوری از استرس صحبت کردیم. از این گفتیم که چطور کتاب ها میتوانند به شیوه صحبت و نوشتن ما کمک کنند و تفریحی لذت بخش و مفید برایمان باشند. به فواید کتاب بر روی حافظه و جلوگیری از زوال عقل اشاره کردیم و در پایان به رابطه کتاب خواندن و دوری از تعصب و افراط پرداختیم.

در این مقاله تلاش کردیم که همچون همیشه گامی هر چند کوچک در مسیر ترویج کتابخوانی برداریم و افراد را به سمت دنیای بینظیر کتاب ها سوق دهیم. اگر از خواندن این مقاله لذت برید برایمان کامنت بگذارید که یک دلگرمی بزرگ است. و اگر مایل بودید سری به مطالب دیگر سایت بزنید که میتواند برایتان مفید واقع شود.

 

 

فواید کتاب و کتابخوانی / 4 اسفند 1400 / وبسایت یومن

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.