جوایز ادبی جهان
امیر رفاهی

امیر رفاهی

معرفی معتبرترین جوایز ادبی جهان

اسکار در سینما ، لوریوس در ورزش و گرمی موسیقی همگی جوایز مهم و ارزشمندی هستند که به بهترین های رشته خود تقدیم میشوند. انگیزه و رقابتی که فعالان رشته را به چالش میکشند، و دنبال کنندگان را سرگرم و حتی راهنمایی میکنند. اما دنیای بزرگ کتاب و ادبیات نیز شامل جوایز متعددی است که شاید به آن ها توجه کمتری شده است. در نتیجه در این مقاله از یومن به معرفی مهمترین و معتبرترین جوایز ادبی جهان پرداختیم.

دلیل اهمیت جوایز ادبی

اعطا کنندگان جوایز بزرگ در دنیا، معمولا دارای تریبونی گسترده و رسانه هستند. در نتیجه هر ساله توسط افراد بسیاری دنبال میشوند. به این علت فرد برنده در هر جایزه علاوه بر لوح تقدیر و جایز نقدی، فرصت خوبی برای دیده شدن هر چه بیشتر آثارش پیدا میکند. همچنین جوایز و جشنواره ها به علت ماهیت رقابتی خود و تبلیغ شدن در رسانه های گوناگون دوباره شور و شوق را در مخاطب پدید می آورند. اینطور که در زمان برگذاری اسکار و یا نوبل ادبیات افراد تمایل بیشتری به دیدن فیلم و خواندن کتاب دارند.  همچنین جوایز انگیزه و محرکی برای فعالان هر رشته محسوب میشوند و شاید دلیلی برای عملکرد بهتر افراد هستند.

 

جایزه نوبل ادبیات (Nobel Prize in Literature)

بی شک نوبل ادبیات یکی از مهمترین جوایز ادبی جهان است که از سال 1901 هر ساله (بجز چند مورد به دلایل مختلف) توسط آکادمی سوئد اهدا میشود. طبق وصیت نامه آلفرد نوبل، صنعتگری سوئدی و بنیانگذار جوایز پنجگانه نوبل، این جایزه به فردی تعلق میگیرد که برجسته ترین اثر را در جهت ایدئالیستی نوشته باشد. درست است که اثری خاص ممکن است دلیل عمده دریافت جایزه باشد، اما نوبل ادبیات بر اساس مجموعه کارها و آثار و به عنوان یک کل واحد به نویسنده اعطا میشود.

جایزه نوبل ادبیات

نوبل ادبیات معتبر ترین جایزه ادبی جهان

جایزه نوبل شامل یک مدال ، مدرک دیپلم و جایزه نقدی است. مبلغ نقدی در سالهای مختلف متفاوت بوده و به عواملی مانند میزان درآمد آن سال بنیاد نوبل بستگی دارد. با این وجود، نوبل با مبلغ اعطایی حدود یک میلیون دلار، همچنان بالاترین جایزه نقدی را در میان تمام جایزه های ادبی جهان دارد. تاریخچه و جزئیات شکل گیری جوایز نوبل و زندگینامه آلفرد هم جذابیت ویژه ای دارد که تشریح آن در این مغوله نمی گنجد و میتوانید آن را در سایت رسمی بنیاد و یا صفحه ویکی پدیای آن مطالعه کنید.

[وبسایت رسمی نوبل ، صفحه ویکی پدیا جایزه]

 

همچنین بخوانید :

چگونه کتاب بخوانیم؟

 

جایزه ادبی بوکر (Booker Prize)

جایزه ادبی بوکر که پیشتر «من بوکر» نامیده میشد، شامل دو جایزه اصلی است. یکی برای بهترین رمان سال نوشته شده به زبان انگلیسی و دیگری که با نام جایزه بین الملی بوکر شناخته میشود، برای بهترین رمان سال که به زبان انگلیسی ترجمه شده میباشد. بوکر علاوه بر تغییر نام و اضافه کردن بخش بین المللی تحولات دیگری نیز داشته است. به طور مثال تا سال 2014 تنها نویسندگان کشور های مشترک المنافع ، ایرلندی ها و انگلیسی ها واجد شرایط دریافت جایزه بودند که این محدودیت برداشت شد. همچنین مبلغ جایزه نقدی به 50 هزار دلار افزایش یافته و جایزه بین المللی بوکر از سال 2016 به جای هر دو سال یک بار ، هر ساله اعطا میشود.

لوح جایزه بوکر

تصویری از لوح جایزه معتبر بوکر

این جایزه معتبر و مورد توجه رسانه ها از سال 1969 شروع به کار کرده و تا به امروز ادامه دارد. هیئت منصفانه هفت نفره بوکر شامل دو ناشر یک نویسنده ، کتابدار ، کتاب فروش ، نماینده ادبی و رئیس است. هر ناشر میتواند دو عنوان کتابی که در آن سال منتشر شده را معرفی کند و گفته میشود که تمام عنوانین معرفی شده خوانده میشود.

[وبسایت رسمی بوکر ، صفحه ویکی پدیا جایزه]

 

جایزه انتخاب گودریدز (Goodreads Choice Awards)

احتمالا با گودریدز آشنا هستید. وبسایت و شبکه اجتماعی کتاب که در سال 2006 شروع به کار کرده و زیر مجموعه ای از آمازون محسوب میشود. وبسایتی که در آن میتوانید در مورد کتاب تعامل کنید ، نظراتتان را بیان کنید و از دیدگاه های دیگران استفاده کنید. اما گودریدز نیز از میلیون ها کاربر خود استفاده صحیحی کرد و جوایز ادبی سالانه ای ترتیب داد که در آن کاربران میتوانند با رای دادن به کتاب هایی که توسط گودریدز نامزد شده و یا کتاب های منتخبشان که در آن سال منتشر شده اند ،برنده را مشخص کنند. در دور نهایی رای گیری ده کتاب برتر از 20 دسته مختلف انتخاب میشوند.

[وبسایت رسمی گودریدز ، صفحه ویکی پدیا جایزه]

 

جایزه ادبی نوئستات (Neustadt International Prize)

مدال تقدیر جایزه نوئستات

تصویری از مدال جایزه نوئستات به شکل پر عقاب

جایزه بزرگ نوئستات از سال 1970 شروع به کار کرده و هر دو سال یک بار توسط دانشگاه اوکلاهما و ناشر آن اعطا میشود. برخی آن را نوبل آمریکایی مینامند. زیرا بسیاری از دریافت کنندگان نوسئتات و نوبل ادبیات مشترکند. همچنین این جایزه مانند نوبل به مجموع آثار و شایستگی ادبی فرد به طور کلی اعطا میشود و متعلق به اثری خاص نیست. جایزه ادبی نوستات محدود به جغرافیا ، زبان و ژانر نبوده و شاعران، نویسندگان و نمایشنامه نویسان به طور یکسان واجد شرایط برای دریافت آن هستند. برنده یک پر نقره ای عقاب ، دیپلم و مبلغ 50 هزار دلار آمریکا را دریافت میکند.

[وبسایت رسمی نوئستات ، صفحه ویکی پدیا جایزه]

 

همچنین بخوانید:

بهترین رمان های ایرانی

 

جایزه بین المللی دوبلین (International Dublin Literary Award)

جایزه بین المللی دوبلین از سال 1996 هر ساله به بهترین رمان انگلیسی زبان و یا ترجمه شده به انگلیسی تعلق میگیرد. دوبلین با 100 هزار یورو جایزه نقدی یکی از بیشترین مبالغ اعطایی میان تمام جوایز ادبی جهان را داراست. اگر رمان ترجمه شده باشد 75 هزار دلار برای نویسنده و 25 هزار برای مترجم است. نامزد ها توسط 400 کتابخانه از 180 کشور جهان پیشنهاد میشوند و سپس فهرست و برنده نهایی توسط هیئت داوران بین المللی انتخاب میشود.

[وبسایت رسمی دوبلین ، صفحه ویکی پدیا جایزه]

 

جوایز ادبی پولیترز (Pulitzer Prize)

مدال جایزه پولیتزر

تصویری از مدال جایزه پولیتزر

جوایز پولیتزر از سال 1917 با نظارت دانشگاه کلمبیا و توسط جوزف پولیتزر ، روزنامه نگار آمریکایی شروع به کار کرد. این جایزه رشته های خبرنگاری، موسیقی و ادبیات را شامل میشود و در 21 عنوان جوایز خود را اعطا میکند. جایزه پولیتزر شامل دیپلم و مبلغ 15 هزار دلار است. این بنیاد با پوشش دادن بخش وسیعی شامل انواع ژورنالیسم، موسیقی، عکاسی ، شعر و داستان و همچنین قدمت بالا و برگذار شدن توسط دانشگاه کلمبیا از ارزش و اعتبار زیادی میان رسانه ها برخوردار است.

[وبسایت رسمی پولیتزر ، صفحه ویکی پدیا جایزه]

 

همچنین بخوانید:

فواید کتاب و کتابخوانی

 

مهمترین جوایز ادبی با شرایط خاص:

  • جایزه هوگو و جایزه نبولا : قدیمی ترین و مهمترین جوایز داستان نویسی که در ژانر علمی تخیلی و فانتزی اعطا میشوند.
  • جایزه آسترید لینگرن و جایزه نیوبری: از معتبرترین و مهمترین جوایز ادبی کودک و نوجوان محسوب میشوند.
  • جایزه ادگار آلن پو : هر ساله به بهترین آثار داستانی و غیر داستانی در ژانر جنایی ، ترسناک و معمایی تقدیم میشود.
  • جایزه داستانی زنان : جایزه ای است که تنها به بانوان برای نوشتن بهترین رمان سال به زبان انگلیسی اعطا میشود.
  • جایزه هانس کریستیان آندرسن : جایزه ای بین المللی است که هر دو سال یک بار در دو بخش نویسندگی و تصویرگری به مولفان ادبیات کودک و نوجوان داده میشود.
  • جایزه کتاب اول گاردین : این جایزه به نویسندگانی که اولین کتاب خود را منتشر کرده اند اعطا میشود و با توجه به تبلیغ شدن کتاب در روزنامه گاردین گامی بسیار بزرگ برای نویسنده ای تازه کار محسوب میشود.

 

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.