بیمار خاموش
امیر رفاهی

امیر رفاهی

معرفی کتاب بیمار خاموش

بیمار خاموش (The Silent Patient) رمانی به سبک تریلر- روانشناسی نوشته الکس مایکلیدیس است که در سال 2019 نوشته شد و به سرعت جزو پرفروش ترین کتاب های سال شد. در هفته اول به صدر پرفروش ترین های بخش داستانی نیویورک تایمز رفت و دومین کتاب لیست داستان های آمازون در سال 2019 شد. و جایزه گودریدز چویس بهترین داستان مرموز-تریلر سال را برد.

بیمار خاموش از آن دست رمان ها است که خواننده  را هر لحظه بیشتر به خواندن ادامه رمان ترغیب می کند و کششی فوق العاده دارد. بیمار خاموش بر خلاف اکثریت رمان های حال نه تنها باعث خستگی و کاهش میل خواندن از خواننده نمیشود بلکه هر چه پیش میرویم بر جذابیت آن افزوده میشود.

داستان بیمار خاموش

داستان کتاب بیمار خاموش در مورد نقاشی به نام آلیشیا برانسون است که یک شب به طرز عجیبی شوهرش گابریل را با طناب به صندلی می بندد و چندین گلوله به او شلیک میکند. وقتی ماموران وارد خانه میشوند آلیشیا را میبینند که بهت زده بالای جنازه ایستاده و قصد داشته با چاقو خودکشی کند. اما داستان از این هم عجیب تر است . آلیشیا برانسون دیگر حتی یک کلمه هم به زبان نمی آورد و کاملا ساکت و خاموش می شود.

اما چرا؟ چرا آلیشیا برانسون بعد از این واقعه یک کلمه هم حرف نزد ؟ حتی در دادگاه، تئو فیبر روان درمانگری است که میخواهد این مسئله را در ذهنش حل کند. اینکه چرا باید یک زن شوهرش را اینگونه به قتل برساند و بعد سکوت کند.

سه خط داستانی در کتاب دنبال می شود :

1_تئو که مانند یک کاراگاه دربه در به دنبال حل این اتفاق است و روایتگر اصلی داستان است.

2_دفترچه خاطرات آلیشیا برانسون که در آن اتفاقات هر روز زندگی اش را ثبت میکرده

 3_داستان رابطه تئو و کتی (همسر تئو) که بعدا به دو خط داستانی دیگر اضافه می شود.

 رفته رفته سرنخ های بیشتری به ما داده میشود، چه از طرف جست و جو و تلاش های تئو و چه از طرف خاطرات آلیشیا و البته سوالات بیشتری هم بوجود می آید که همه اینها  عطش خواننده را برای فهمیدن ماجرا افزایش میدهد و رمان نیز شما را ناراضی نمی کند بلکه با بخش های پایانی میخکوب کننده ای به پایان میرسد.

درباره نویسنده کتاب بیمار خاموش

الکس مایکلیدیس

الکس مایکلیدیس ،نویسنده کتاب بیمار خاموش

الکس مایکلیدیس فیلمنامه نویس و نویسنده بریتانیایی-قبرسی است که بعد از نوشتن فیلنامه های متعدد ، شروع به نوشتن اولین رمانش ، بیمار خاموش کرد. که همین کتاب پرفروش باعث شد اسمش به عنوان نویسنده بر زبان ها بیفتد.

مایکلیدیس در سال 1977 در قبرس به دنیا آمد، پدرش یونانی و مادرش انگلیسی است، وی در رشته ادبیات در دانشگاه کمبریج تحصیل کرده است.

او درباره نوشتن اولین رمان خود گفته است:

به عنوان یک فیلمنامه نویس خیلی ناامید بودم. مدام می دیدم که فیلمنامه در فرایند تولید فیلم، آسیب می دید و همین حس کلافگی باعث شد بنشینم و نهایتاً یک رمان بنویسم.

بهترین ترجمه بیمار خاموش

بیمار خاموش در سال 98 توسط نشر «سنگ» و به ترجمه «مریم حسین نژاد» به چاپ رسید که فروش خوبی را برای این نشر رقم زد، این ترجمه متن روان و گیرایی دارد. از ترجمه های دیگر این کتاب در ایران نیز می توان به ترجمه «مهرآیین اخوت» از نشر «هیرمند» ، «ساناز جهان بیگلری» از نشر البرز و «حمید رضا بلوچ» از نشر «دانشیار» اشاره کرد.

جمع بندی و کلام آخر

در این نوشته از یومن به معرفی کتاب بیمار خاموش نوشته الکس مایکلیدیس پرداختیم و داستان کلی و بهترین ترجمه آنرا معرفی کردیم . رمانی تریلر روانشناسی با داستان مرموز و نکات ریز روانشاسی که کشش فوق العاده دارد و رفته رفته مخاطب را بیشتر به خود جذب میکند. کتاب توانست موفقیت بزرگی در فروش بدست بیاورد و با متن روان و پایانه میخکوب کننده اش خواننده را راضی نگه دارد. خواندن این کتاب را به تمامی علاقه مندان به کتاب و رمان خصوصا رمان های معمایی، تریلر و روانشناسی توصیه می کنم.

در آخر باید اضافه کنم، خیلی خوشحال خواهیم  شد اگر این کتاب را خوانده اید، تجربیات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بگزارید.

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.