کتاب بیشعوری
امیر رفاهی

امیر رفاهی

نقد بررسی کتاب بیشعوری

کتاب بیشعوری «Asshole No More» با عنوان دوم «راهنمای عملی شناخت و درمانِ خطرناکترین بیماری تاریخ بشریت» نوشته خاویر کرمنت ، کتابی پیرامون پدیده ی «بیشعوری» است که به گفته نویسنده یک بد اخلاقی یا سوء رفتار نیست بلکه یک بیماری و نوعی اعتیاد است. این کتاب در سال 1990 منتشر شد.

خاویر کرمنت با لحنی آمیخته با طنز تمرکز ویژه ای بر روی بیشعوری دارد به طوری که در طول کتاب به کرات این کلمه را میشنویم و فصل های مختلف کتاب نیز پیرامون بیشعورها ، انواع آنها ، زندگی با آنها و … اشاره میکند.

در ادامه به نقد و بررسی کوتاهی از کتاب ، فهرست مطالب آن و بهترین ترجمه آن میپردازیم پس تا انتها همراه ما باشید.

نقد و بررسی کتاب بیشعوری

بیشعوری از آن دست کتاب هایی است که به سرعت نامش در ایران بر سر زبان ها افتاد و همین موضوع باعث شد حتی اگر خیلی هم اهل کتابخوانی نباشید، حداقل یکبار اسم آن به گوشتان خورده باشد. کتابی آمیخته با لحن طنز نویسنده و البته عاری از حتی یک رفرنس یا آزمایش معتبر علمی و روانشناسی

خاویر کرمنت کتابش را با این سخن آغاز میکند که بیشعوری یک بیماری است که اکثریت جامعه به آن مبتلا هستند و ما با یک مشخصه ی بد شخصیتی رو به رو نیستیم ، اطرافش پر از بیشعور ها بوده است، قبل از این خودش نیز یک بیشعور بوده و حال میخواهد با نگارش این کتاب کمک شایانی به جامعه و بیشعور ها بکند. انطور که قسمتی از کتاب میخوانیم:

هر آدمی، چه پولدار و چه بی‌پول، چه زن و چه مرد، چه پیر و چه جوان ممکن است به بی‌شعوری مبتلا شود. نه باهوش بودن و نه کودن بودن، هیچ‌کدام مانع از ابتلا به این عارضه نمی‌شوند. به عبارت دیگر، بی‌شعوری مرضی است که می‌تواند هر کسی را در هر زمانی، بدون هیچ هشداری، آلوده کند.

و یا در بند های پایانی کتاب :

واقعیت تلخ آن است که بوی گند بیشعوری از سراسر دنیای ما به مشام میرسد و اگر برای زدودن آن کاری نکنیم، به فاجعه خواهد انجامید. فاجعه آن وقتی است که دیگر این بو را احساس نکنیم به این دلیل که شامه مان به آن عادت کرده است.

اما مسئله ای که از همان ابتدا کمی مخاطب را خسته میکند ، همین کلمه ، یعنی «بیشعوری» است. نویسنده آنقدر در همان ابتدا و فصل اول کتاب خواننده را با این کلمه خفه میکند که حتی مخاطب میلی به ادامه کتاب پیدا نمی کند.

مطالبی که بارها در کتاب تکرار میشود و گاها حتی همدیگر را نقض میکنند و همه اینها باعث می شود که در کنار معروفیت از مقبولیت این اثر کاسته شود و میل مخاطب به خواندن آن از بین برود. در عین حال شاید این نکته یک مزیت نیز به شمار بیاید ، نگاه نویسنده از هر نظر به این معضل و توضیح زیاد در هر مبحث شاید به فهم مخاطب کمک شایانی کند.

اما مسلما این کتاب میتواند مفید واقع شود ، در واقع به شخصه به ندرت کتابی مطالعه کردم که بعد از خواندن از آن پشیمان باشم یا آنرا مخرب بدانم ، بلکه از بعضی کتب تنها باید محتوای مفید آنرا استخراج کرد و یک پله به شخصیت خود کمک کرد. پس قطعا بیشعوری نیز یک کتاب مفید است ، به ما کمک میکند که اگر عادات بدی داریم آنها را پیدا کنیم ، عادات و رفتاری که شاید مارا شبیه به یک خودخواه یا حتی بیشعور کند و آن ها را حل کنیم و این طبعا به نفع خود ما است.

خاویر کرمنت بعد از فروش مناسبی که از این کتاب به دست می آورد سه کتاب دیگر نیز در پیرامون این موضوع مینویسد که این نکته کمی به تجاری بودن کتاب دامن میزند.

فهرست کتاب بیشعوری

او بخش اول کتاب را با این عنوان اصلی شروع میکند:

چه کسی بی‌شعور است و چرا یک نفر باید بخواهد بی‌شعور باشد؟

و در فصل اول و دوم به روایتی از زندگی چند شخص میپردازد و در مورد بیشعوری آنها صحبت می کند.

فصل سوم، چهارم و پنجم به ترتیب دارای این عناوین هستند:

 • تعریف بی شعوری
 • ماهیت بیشعوری
 • شدت بیشعوری

 

و به این ترتیب بخش اول کتاب به پایان می رسد و کتاب وارد بخش دوم با عنوان «انواع بیشعوری» میشود، از تیتر مشخص است که در این بخش در مورد چه چیزی صحبت میشود، کرمنت بیشعوری را به چندین نوع تقسیم کرده و آنها را در گروه های زیر دسته بندی می کند:

 • بیشعور اجتماعی بیشعور تجاری بیشعور مدنی بیشعور مقدس مآب بیشعور عرفان باز بیشعور دیوان سالار بیشعور بیچاره بیشعور شاکی

در بخش سوم نویسنده، بیشعوری را در سطح جامعه مورد بررسی قرار میدهد و عنوان میکند که این بیماری به سرعت منتقل میشود و همه را گریبان گیر خود میکند. فصل های این بخش شامل عناوین ذیل میباشد:

 • تجارت به مثابه ی بیشعور
 • دولت به مثابه ی بیشعور
 • دین به مثابه ی بیشعور
 • بیشعوری رسانه ای؛ یک اپیدمی واقعی

 

نویسنده کتاب بیشعوری اینطور می گوید که همه ما ممکن است در زندگی خود با بیشعور ها مواجه شویم ، اما باید چطور و چگونه رفتار کنیم؟، بخش چهارم کتاب با این عنوان شروع میشود: «زندگی با بیشعور ها» و زیر فصل های این بخش نیز شامل این موارد هستند:

 • کار با بیشعورها
 • دوستی با بیشعورها
 • ازدواج با بیشعور
 • بیشعورِ مادرزاد
 • فرزندانِ والدینِ بیشعور

 

و اما کتاب با سه فصل مراحل درمان ، ابزار درمان و سخن آخر به پایان میرسد.

بهترین ترجمه کتاب بیشعوری

کتاب بیشعوری اولین بار در ایران توسط محمد فرجامی در سال 1386 ترجمه شد اما موفق به دریافت مجوز چاپ کتاب نشد و همین علت سبب شد، فرجامی کتاب را به صورت رایگان در وبسایت خود آپلود کند تا دوستاران این کتاب بتوانند از آن استفاده کنند. اما سر انجام بعد از گذشت 7 سال کتاب در سال 1393 توسط انتشارات تیسا به چاپ رسید و به سرعت نیز به فروش خوبی دست پیدا کرد و بر سر زبان ها افتاد. بعد از معروفیت کتاب در ایران مترجمان دیگری به ترجمه این کتاب روی آوردند و این کتاب توسط انتشارات و مترجمان مختلفی به چاپ رسید.

جمع بندی و سخن آخر

در این مقاله از یومن به یکی از معروف ترین کتاب ها در ایران با نام «بیشعوری» پرداختیم و به طور اجمالی آنرا مورد بررسی قرار دادیم، فهرست مطالب آنرا مرور کردیم و بهترین ترجمه آنرا نیز معرفی کردیم. بیشعوری کتابی با لحن طنز آمیز است که به گفته نویسنده به خطرناک ترین بیماری بشریت می پردازد و همه جوره آنرا زیر ذره بین قرار میدهد. اما همینطور که پیش تر به آن اشاره شد ، در این کتاب از منابع و رفرنس های معتبری استفاده نشده و اطلاعات صرفا کلامِ خود نویسنده است. با وجود تمام ایراداتی که به کتاب گرفتیم ، کتاب بیشعوری نیز مانند بسیاری از کتب دیگر میتواند برای ما مفید واقع شود و با کشف رفتار های غلط ما و اصلاح آنها به رشد و پیشرفت ما کمک کند.

خرسند خواهیم شد اگر نظرات خودتون رو در مورد این کتاب و مقاله در بخش کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.