بهترین رمان های ایرانی
امیر رفاهی

امیر رفاهی

بهترین رمان های ایرانی

در این مقاله از وبسایت یومن به معرفی بهترین رمان های ایرانی در تمامی سالها پرداخته ایم و سعی داریم شما را با شاهکار های ادبیات داستانی فارسی آشنا سازیم چرا که علی رغم وجود آثاری در خور توجه و خواندنی ، آن طور که باید به آن ها پرداخته نشده و مورد استقبال قرار نگرفته اند. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

معرفی بهترین رمان های ایرانی

در وبسایت یومن همواره تلاشمان بر این بوده و هست که بتوانیم هر چند کوچک بر میزان مطالعه افراد و ترغیب کردن آنها به خواندن کتاب تاثیر گذار باشیم. این بار اما سراغ معرفی بهترین رمان های ایرانی آمده ایم تا بتوانیم بهترین و خواندنی ترین آثار فارسی زبان را نیز به مخاطبان ایرانی معرفی کنیم.

اما درست کردن لیستی از بهترین ها همواره از مشکل ترین کارهاست به این جهت که هر طور که لیست را تنظیم کنید باز هم موفق به قانع و راضی کردن تمامی افراد نمیشوید و از طرف دیگر چون انتخاب بهترین کتاب ها هیج معیار و واحد اندازه گیری ای ندارد، پای سلیقه شخصی به میان می آید. اما با همه اینها سعی کردیم چند فاکتور مانند اهمیت آن اثر در ادبیات داستان نویسی فارسی و تاثیر آن بر روی کتاب های بعد از خود، میزان فروش و استقبال از آن اثر و عواملی چون شیوه نثر و روایت ، مضمون داستان ، جذابیت آن و موارد دیگر را مد نظر قرار دهیم.

 بی شک این لیست ایده آل ترین حالت ممکن نیست و دارای نواقض زیادی است که نظرات شما میتواند بر بهبود آن تاثیر بسزایی بگذارد. پس بسیار خرسند میشویم اگر در بخش کامنت ها به ما بگویید که جای چه رمان هایی در لیست خالی است و یا حتی چه کتاب هایی استحقاق حضور در این لیست را ندارند. لازم به ذکر است که لیست زیر دارای ترتیب خاصی نیست و تنها عنوان و معرفی کوتاهی از هر رمان آورده شده است.

 

همچنین بخوانید:

پرفروش ترین کتاب های جهان

 

کلیدر 

کلیدر نام بلند ترین رمان محمود دولت آبادی است که در سبک رئالیستم نوشته شده و روایتگر زندگی خانواده ای کرد در سبزه وار می باشد. کتاب تاثیر گرفته از فضای ملتهب ایران پس از جنگ جهانی دوم است و در بین سال های 1325-1327 رخ میدهد. بسیاری این رمان بلند که نزدیک به سه هزار صفحه داراست را نقطه عطفی در ادبیات فارسی و از بهترین رمان های ایرانی میدانند. داستان کلی کتاب در باب پسری به نام گل محمد است که عاشق دختری به نام مارال میشود. دولت آبادی میگوید تمام وقایع و شخصیت های داستان بر اساس واقعیت نوشته شده اند.

 

بوف کور

بوف کور نام شناخته شده ترین اثر نویسنده شهیر ایرانی، صادق هدایت است. این رمان کوتاه، تماما تک گویی و مونولوگ های راوی داستان است که در انزوا به سر میبرد و دچار توهم و روان پریشی است. بوف کور به سبک سورئالیسم نوشته شده و همچنین به بیش از سی زبان دنیا ترجمه شده است.

در بوف کور ما شاهد قلم شیوا ، توصیفات بی نقص و نبوغ هدایت در نویسندگی هستیم، این کتاب از نخستین آثار ادبیات مدرن ایران به حساب می آید و بسیاری آن را از بهترین آثار سورئالیسم جهان می شمارند. مانند دیگر نوشته های هدایت در این رمان نیز با مسائلی چون مرگ ، انزوا و تنهایی ، انکار خرافه ، انتقاد از جامعه و مردمانش و… رو به رو هستیم. در مقاله ای به طور مفصل به معرفی این کتاب پرداخته ایم، برای مطالعه آن به لینک زیر مراجعه کنید.

معرفی کتاب بوف کور اثر صادق هدایت

 

همچنین بخوانید:

زندگینامه و بهترین آثار صادق هدایت

 

سووشون

سووشون اولین رمان سیمین دانشور است. داستان رمان در شهر شیراز و در اواخر جنگ جهانی دوم رخ میدهد و روایتگر زندگی خانواده ای از طبقه متوسط جامعه است. دانشور رمانش را نخستین بار در سال 1348 به چاپ می رساند و برآورد میشود که این کتاب تا به امروز بیش از نیم میلیون نسخه فروش داشته است و از این رو یکی از پرفروش ترین و بهترین رمان های ایرانی به حساب می آید. بسیاری به ستایش سووشون پرداخته اند و آن را از آثار ماندگار ، پرمخاطب و تاثیر گذار در ادبیات معاصر فارسی به حساب می آورند.

 

دایی جان ناپلئون

دایی جان ناپلئون، رمانی طنز به قلم ایرج پزشکزاد است که در سال 1349 منتشر شد. این رمان متکی بر عنصر گفت و گوی آمیخته به شوخی است و تیپ شخصیت های مختلف ایران را به ریشخند میگیرد. گرچه آمار دقیقی از میزان فروش این کتاب در دست نیست ولی بی شک میتوان آن را در زمره آثار پرفروش و محبوب ایرانی قرار داد. با خواندن این رمان نه تنها لبخند به لبان شما می آید بلکه حتی ممکن است باعث قهقه شما شود. شایان ذکر است که در سال 1355 سریالی با همین نام (دایی جان ناپلئون) به کارگردانی ناصر تقوایی ساخته شده است.

 

سمفونی مردگان

سمفونی مردگان، نام کتابی که در سال 1368 منتشر شد و باعث شد نام عباس معروفی به عنوان نویسنده اثر بر سر زبان ها بیافتد. این رمان در سال 2001 برنده جایزه سور کامپ شد. سمفونی مردگان یک حادثه را از نگاه چند ناظر روایت میکند و داستان جوانی شاعر است که گرفتار خشم پدر سنتی خود شده است. معروفی در کتابش دردسر های یک روشنفکر در سال های 1310 تا 1330 را از دید چند شخصیت روایت میکند. سمفونی مردگان همواره از نظر قلم دلنشین عباس معروفی، داستان، فضا سازی و … مورد تحسین منتقدین و خوانندگان اثر قرار میگیرد.

 

همچنین بخوانید:

معرفی کتاب بیگانه نوشته آلبر کامو

 

منِ او

منِ او رمانی نوشته رضا امیرخانی است که در سال 1378 منتشر شد. داستان رمان در شهر تهران(در زمان قدیم) و درباره پسری از خانواده ای ثروتمند با نام علی فتاح است که عاشق دختر خدمتکار خانواده اش به نام مهتاب است. مانند دیگر آثار امیرخانی علاقه وی به مذهب و حکومت در این رمان مشخص است. طرفداران این رمان آن را یکی از بهترین رمان های ایرانی عاشقانه میدانند و نثر و شیوه روایت امیرخانی را تحسین میکنند. اما مخالفان این اثر آنرا تکراری ، خسته کننده و نهایتا معمولی میدانند ، حتی برخی منتقدان به این کتاب لقب رمان رمانتیک حزب-الهی داده اند.

 

تنگسیر

تنگسیر نام اولین رمان صادق چوبک، از پدران داستانی نویسی نوین ایران است که در باب فردی به نام زائر محمد، دلاور و جوانمردی تنگسیری است. او  انسانی خانواده دوست ، ساده و جوانمرد است ولی برخی دارایی های وی را به امانت گرفته و خرج میکنند. زائر محمد تصمیم میگیرد که از آنها انتقام بگیرد. پس با زن و فرزندانش وداع میگوید تا آخرین راه چاره را در پیش گیرد. وقایع و شخصیت های این داستان تماما از روی واقعیت نوشته شده است. همچنین فیلمی به همین نام با بازی بهروز وثوقی و کارگردانی امیر نادری بر اساس همین رمان ساخته می شود.

 

همسایه ها

همسایه ها کتابی به قلم احمد محمود است که داستان جوانی به نام خالد را در دوران ملی شدن نفت در شهر شیراز بیان میکند. این رمان در سبک رئالیسم به نگارش در آمده و علی رغم اینکه همسایه ها اولین رمان نوشته شده توسط احمد محمود است اما بسیاری آن را یکی از بهترین رمان های ایرانی و بهترین اثر این نویسنده در نظر میگیرند. او همچنین در این اثر به نقد اختلاف طبقاتی و خرافه و بازسازی فضای پررنج و مشقت بار مردم پرداخته است. در زمان حکومت شاه، چند بار اجازه انتشار این کتاب گرفته شده و در زمان پس از انقلاب 57 نیز کتاب تنها تا سال 59 چاپ شد و سپس وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی آنرا مستهجن خواند و چاپ آن را متوقف کرد. با تمامی این مشکلات همسایه ها یکی از پر تیراژ ترین رمان های ایرانی به حساب می آید.

 

همچنین بخوانید:

معرفی کتاب عقاید یک دلقک 

 

شازده احتجاب

شازده اجتجاب برجسته ترین اثر هوشنگ گلشیری است.  وی نخستین بار این اثر را در سال 1348 منتشر کرده است. شخصیت اصلی داستان که خسرو اجتجاب نام دارد به کتاب به روایت استبداد و بیداد او و خانواده اش میپردازد. گلشیری در این کتاب از شیوه روایت سیلان ذهن بهره گرفته است و این رمان را خوش اقبال ترین کتاب خود میداند. برخی شازده اجتجاب را یکی از بهترین رمان های ایرانی میدانند.

 

چراغ ها را من خاموش میکنم

چراغ ها را من خاموش میکنم ، رمانی به قلم زویا پیرزاد که نخستین بار در سال 1380 به چاپ رسید. داستان رمان در آبادان و دهه 40 رخ میدهد و در باب خانمی به نام کلاریس است. او یک خانم خانه دار است که شوهرش مهندس شرکت نفت است و صاحب یک پسر و دو دختر دو قلو هستند و داستان رمان در مورد روزمرگی های اوست. قلم پیرزاد ساده، روان، یکدست و در عین حال جذاب است از همین رو این کتاب یکی از پرفروش ترین کتاب های دهه هشتاد است و تا به امروز بیش از صد بار تجدید چاپ شده است.

 

همچنین بخوانید:

مزایا و معایب کتاب الکترونیک

 

شوهر آهو خانم

اولین رمان نوشته شده توسط  علی محمد افغانی است که در سال 1340 با هزینه شخصی خود او منتشر شد و با فروش و استقبال بسیار خوبی مواجه شد. داستان آن در کرمانشاه و در سال 1313 در جریان است. محمد افغانی در این رمان به وضعیت تاسف بار زنان در جامعه و نکوشش چند همسری و … نیز پرداخته است. نقطه برجسته کتاب پرداختن به نکات ظریف و جزئیات در شرح داستان است که از نظر بعضی نقطه قوتی بزرگ است و آن را مورد تحسین قرار داده اند و برخی آن را بیش از حد و کسل کننده خوانده اند. به هر جهت نوشتن رمان حجیم هزار برگی در آن زمان رایج نبوده و از این نظر این کتاب بر روی آثار بعدیش تاثیر گذار بوده است.

 

 بی شک این لیست در ایده آل ترین حالت ممکن نیست و دارای کاستی های بسیار است که نظرات شما میتواند بر رشد و بهبود آن تاثیر بسزایی بگذارد. پس بسیار خرسند میشویم اگر در بخش کامنت ها ما را مطلع سازید که جای چه رمان هایی در لیست خالی است؟ و یا حتی چه کتاب هایی استهقاق حضور در این لیست را ندارند؟.

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.